Волинська ікона: «Коронування Богородиці» з Маневиччини

18 Листопада 2023, 12:27
«Коронування Богородиці» з Оконська. Фрагмент ікони 633
«Коронування Богородиці» з Оконська. Фрагмент ікони

Завдяки реставраторці старовинний образ набув експозиційного вигляду.

У 2001 році з церкви Успіння Пресвятої Богородиці села Оконськ Маневицького району до Музею Волинської ікони надійшла ікона XVIII століття «Коронування Богородиці» – ідеться на фейсбук-сторінці цього закладу.

Стан збереження ікони − надскладний. Проте завдяки скрупульозній відповідальній праці реставраторки Мирослави Білецької-Зварич образ набув експозиційного вигляду та доступний для огляду відвідувачами музею.

Не зважаючи на суттєві втрати основи у верхній частині та нижньому лівому куті ікони, збережений живопис дає можливість уявити образ цілісно. Перед нами майстерно виконані Богородиця зі Спасителем на руках. Ангели підтримують корону та німб Богородиці. Цей варіант коронування Богородиці двома ангелами отримав широке розповсюдження. Його зустрічаємо не лише в іконописі, але й у скульптурі, дерев’яній різьбі і барельєфі.

Слід відзначити, що в колекції музею вирізняється ціла група пам'яток XVIII століття, що мають стилістичні ознаки бароко: вибагливість ліній, підвищена декоративність. Особлива пристрасть до декоративності помітна в роботах волинських малярів, ікони яких поширювались в межах Луцького, Маневицького, Рожищенського районів Волині. 

Ці ікони об'єднує не лише композиційне рішення, але й декоративні риси: не тільки тло ікон, але й одяг персонажів оздоблені глибоко різьбленим рослинним орнаментом, симетричним на тлі і досить вільним на вбранні. Такий прийом декорування, як імітація срібних шат, був поширеним в іконописі на той час. 

Іконографічна схема Одигітрії доповнюється тут образами ангелів, що коронують Богородицю. Ця композиція поширилась на Волині саме у XVIIІ столітті у зв'язку з утвердженням унії, і маляри-василіани почали орієнтуватися на максимальне наближення іконографії, стилю та способу малювання до творів західної малярської традиції. 

Часто на цих іконах ми бачимо короновану Богоматір Мадонну. Цю ускладнену схему можна назвати «Марія – королева світу», як заведено в білоруському і польському мистецтві. 

Обряд коронації та іконографічний тип коронованої Богородиці тісно пов’язані між собою. Цілком можливо, що цей образ якраз і виник як осмислення і реальне втілення сюжету ікон «Коронування Богородиці» тільки в земній інтерпретації. Сюжет склався давно, а в його основі лежить уявлення про Богородицю як про Царицю небесну.

 

 

Читайте також: Ікону Богородиці-Одигітрії повернули в Острозький заповідник після реставрації

Коментар
24/04/2024 Середа
24.04.2024
23.04.2024