Гумористові Остапу Вишні більшовики «пришили» замах на секретаря ЦК КПбУ

13 Листопада 2023, 17:07
Остап Вишня 726
Остап Вишня

13 листопада 1889 року народився  письменник-гуморист, в’язень сталінських концтаборів Остап Вишня.

Найпопулярніший у 20-30 роки ХХ століття український гуморист Павло Губенко, який підписав свої твори псевдонімом Остап Вишня, народився на хуторі неподалік містечка Грунь на Полтавщині (нині – Сумська область). Родина Губенків виростила сімнадцятьох дітей, другим з яких був Павло – ідеться на сайті Українського інституту національної пам'яті.

«Батьки гарно молилися Богові, якщо він їм подарував стількох дітей», –  писав у  автобіографії Остап Вишня.

Копія автобіографії Остапа Вишні
Копія автобіографії Остапа Вишні

У Зіньківській школі вчився разом з Миколою Зеровим. Потому здобув медичну освіту, під час Першої світової війни працював у хірургічному відділенні Південно-Західної залізниці. На 1919-й був  начальником медично-санітарного управління Міністерства залізниць УНР.  Там він зблизився з багатьма офіцерами Української галицької армії та Дієвої армії УНР. 

Більшовики двічі заарештовували Остапа Вишню. 1934-го засудили до 10 років таборів за «терористичну змову». Начебто  він готувався здійснити замах на українофоба, Другого секретаря Центрального комітету Комуністичної партії більшовиків України (ЦК КП(б)У) Павла Постишева

На допитах, відкидаючи безглузді звинувачення, Остап Вишня жартував, що «в такому випадку, чому б не звинуватити мене і у зґвалтуванні Клари Цеткін». 

Покарання відбував в Ухтимсько-печорському таборі. 1937-го його мали розстріляти. Для цього етапували до іншого табору через річку Печору. Оскільки крига вкрила річку, заарештованих довго не могли доправити до місця призначення. За цей час начальника табору розстріляли, а наказ про страту Остапа Вишні загубився. 

Ув
Ув

1943-го Микита Хрущов на прохання Олександра Довженка умовив Сталіна звільнити Остапа Вишню, аби він своєю творчістю надихав на боротьбу з нацистами та українським підпіллям. 

Остап Вишня і Максим Рильський любили разом полювати
Остап Вишня і Максим Рильський любили разом полювати

Він написав збірку памфлетів про «буржуазних націоналістів» «Самостійна дірка», що врятувало письменника від подальших репресій. 

Читайте також: «Тут гарні дні»: як письменник Валер'ян Поліщук навчався у Луцькій гімназії

Коментар
29/05/2024 Середа
29.05.2024
28.05.2024
27.05.2024