«Маю великий досвід в галузі модерних засобів господарювання», – Ольга Сергіїв, племінниця Лесі Українки

12 Листопада 2023, 17:57
Ольга Сергіїв на балконі свого помешкання 863
Ольга Сергіїв на балконі свого помешкання

З історії листування троюрідних сестер з родини Лесі Українки.

У 1949 році Ольга Борисова (у заміжжі – Сергіїв) емігрувала зі своїми дітьми та матір’ю Ізидорою Косач-Борисовою, наймолодшою сестрою Лесі Українки, до США. Проживаючи за океаном, Ольга  підтримувала зв’язок з однодумцями, які зосталися в Україні. Зокрема, з троюрідною сестрою Оленою Куштою, яку відшукала завдяки дослідниці Тамарі Скрипці. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Літературно-меморіального музею Лесі Українки у Звягелі у матеріалі, який підготувала його наукова співробітниця Галина Пилипенко.

Під час багаторічного листування, зазначається в дописі, сестри ділилися особистими переживаннями, домашніми турботами. 

«Ти [Олена Кушта] в мене єдина на Україні родичка, а твого тата я добре пам’ятаю – єдиного освіченого і милого у спілкуванні – серед всих татових родичів», – писала Ольга.

Обидві жінки мали спільне зацікавлення – займалися садово-городніми справами.

«Я маю великий досвід в галузі модерних засобів господарювання...  Я можу дуже збагатити досвід для українського приватного хуторського господарювання, саме тої т.зв. «чорної» роботи перетворення її на «найсвітлішу» для тіла й душі благодатну працю!» – розповідала Ольга.

Племінниця Лесі Українки мала скромну натуру: «Терпіть не можу бути в центрі уваги, співчуття і т.п. – волію «зализувати» свої рани на самоті і чекати до ліпших часів, щоб обминути «центру увагу».

Водночас вона рішуче висловлювала свої погляди. З приводу політичної ситуації в Україні на початку 1990-х рр. писала: «Отак у вас (читаючи пресу) мало робиться доброго, бо риба засмерджується завжди з голови, то чого ж можна сподіватися?! При державному кермі паскудна босота (незалежно від освіти) опинилася там починаючи від першого, а вже далі він подбав і про всю свою «братву» баластом обліпити новонароджену Державу. Скільки років ще пройде поки народ переключить свою психологію на конструктивний шлях?!»

Ольгу неодноразово запрошували в Україну. «Якби я могла дозволити собі подорож, – пояснювала вона О.Кушті, – то не на фігурування десь … на якихось зборах і т.п., а тільки побачитися з тобою, з Галиною Романівною, з Вірою Римською, заглянути до Музею Л.У. Та й це лише фантазія, яка ніколи не збудеться; то я перестала думати про це».
 
Олена Кушта також мріяла про зустріч з Ольгою Сергіїв: «Два роки тому у мене була надія, що я відкладу трохи грошей і поїду зустрітись з Ольгою, а тепер про це і думати нічого, тепер і по «Союзу» не поїдеш.., як і далі така політика буде. А до Звягеля я ще приїду, тільки б здорова була».
 
Олена Кушта передала Літературно-меморіальному музею Лесі Українки деякі листи та фотографії, отримані від Ольги Сергіїв. На звороті одного із фотознімків Ольга Юріївна написала: «Стою й дивуюся, де це я опинилася?..» Місце не вказано. Ймовірно, поблизу її будинку у м. Скотсдайл (штат Аризона).
 

Ольга Сергіїв: «Стою й дивуюся, де це я опинилася?..»
Ольга Сергіїв: «Стою й дивуюся, де це я опинилася?..»

Ольга Сергіїв: «Це я, на своєму балконі. Це північно-східна сторона»
Ольга Сергіїв: «Це я, на своєму балконі. Це північно-східна сторона»

Ольга Сергіїв: «Іду на гору (другий поверх) до свого помешкання. Це південна сторона, але завдяки цьому густолистому деревцеві захищаються мої південні вікна від літньої спеки, на скільки, це ще видно буде в майбутньому»
Ольга Сергіїв: «Іду на гору (другий поверх) до свого помешкання. Це південна сторона, але завдяки цьому густолистому деревцеві захищаються мої південні вікна від літньої спеки, на скільки, це ще видно буде в майбутньому»

 
 
Коментар
06/12/2024 Четвер
05.12.2024
04.12.2024