В Ужгородському замку представили парадне вбрання угорського шляхтича

10 Листопада 2023, 16:22
В Ужгородському замку представили парадне вбрання угорського шляхтича 785
В Ужгородському замку представили парадне вбрання угорського шляхтича
Наукові співробітники Закарпатського краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького провели наукові дослідження  комплекту одягу заможного чоловіка, який нещодавно подарували закладу.
 
Про це повідомили завідувачка відділу історії та краєзнавства Валерія Русин та провідна наукова співробітниця відділу Василина Палинчак-Кутузова.
 
В ході опрацювання і вивчення джерел, дані експонати, а саме: менте (каптан) кінця ХІХ століття є частиною парадного вбрання угорського шляхтича, а піджак Бочкої – елементом однойменного костюма, який став популярним і поширився набагато пізніше, після Першої світової війни. 
 
Менте (каптан) — це елемент парадного вбрання угорського шляхтича, який вірогідно побутував на Закарпатті наприкінці ХІХ століття. За формою нагадує довге широке пальто з великим коміром під хутро, пошите з чорного якісного сукна, з підкладкою з вовняної тканини. 
 
Спереду з обох боків оздоблене 7-ма петлицями срібного кольору. Рукави широкі, в кінці навпроти долоні мають розрізи, також пишно оздоблені.
 
Назва чоловічого костюма Бочкої пов'язана з іменем князя Іштвана Бочкої, але до нині незрозуміло з якого приводу. Походить від гусарської форми, але з'явився на багато пізніше, як вбрання-отілло, на початку ХХ століття. Костюм Бочкої став особливо популярним після Першої світової війни. 
 
Від звичайних костюмів того часу він відрізнявся стоячим комірцем і грудною частиною, декорованими шнурівкою. В першу чергу призначався для середнього класу, але скорше став офіційною формою багатьох шкільних закладів.
 
Після обстеження музейним реставратором, зваживши історичну та музейну цінність експонатів, було логічним представити їх у постійній експозиції «Закарпаття у VIII ст. — 1920 р.».
 
«Парадне угорське вбрання, натхненне історично, було, по суті, вбранням знаті та шляхти. Угорські дворяни, аристократи, вищий прошарок державних службовців з'являлися на всіх визначних урядових і загальнодержавних святах і заходах у парадному вбранні. Парадний угорський одяг — породження епохи реформ. Хоча ми знайомі з прототипами XVI століття, саме епоха Реформації перетворила його на повсякденний одяг і свідомо використовувала стрій для вираження національної самосвідомості. Він залишався святковим вбранням протягом століть, але дешевизна і комфорт французької моди, що прибувала через Відень, вимагали, щоб його змінили і зробили придатним для повсякденного життя. Політика незліченну кількість разів впливала на розвиток жіночої та чоловічої моди. Так було і в Угорщині ХІХ століття, де вже в 1830 році на церемонії коронації Фердинанда V великий резонанс викликало те, що вельможі з'явилися в парадному національному вбранні. Саме з цієї дати визначається поширення парадного угорського одягу. Таким чином представники угорської знаті показали свою відокремленість від австрійського двору в роки пасивного опору», – йдеться на сайті.
Музейники зазначають, що протягом всієї історії типовий угорський одяг розроблявся ще в XVI-XVIІ століттях за турецькими зразками. Його попередником, із XVI століття, був ансамбль з каптану і штанів. 
 
«До комплекту входить верхнє пальто, так зване менте, під яке одягають долман і штани. Менте – пальто зі шнурівкою, з хутряною (на зиму) підкладкою, яке чоловіки (рідше жінки) носять поверх або накидають на плечі. Штани – приталені, черевики зі шпорами з тонкої шкіри, пояс, інкрустований дорогоцінним камінням, краватка з мечем і списом, капелюх з пером орла чи чаплі. У цьому вбранні також часто малювали або фотографували відомих історичних діячів епохи. Серед них і відомий революціонер Лойош Кошут, оригінал портрету якого ми віднедавна показуємо у нашій експозиції», – зазначають музейниці.
Коментар
13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024
11.07.2024