«Глянеш на фото, згадаєш мене»: лекція про українських остарбайтерів

07 Листопада 2023, 17:43
«Глянеш на фото, згадаєш мене»: лекція про українських остарбайтерів 861
«Глянеш на фото, згадаєш мене»: лекція про українських остарбайтерів

У мережі оприлюднили лекцію Андрія Усача «Глянеш на фото, згадаєш мене»: персональні історії українських примусових робітників та робітниць у нацистській Німеччині».

Лекцію опублікували на YouTubbe каналі Центру міської історії.

Під час Другої світової війни на примусову працю до нацистської Німеччини потрапили понад два мільйони людей з України. Нині їхні персональні історії – це фрагменти ширших історій багатьох українських родин. У самих примусових робітників та робітниць було небагато можливостей, аби задокументувати свої пережиття. 

Їм забороняли володіти фотоапаратами, їхнє листування цензурували, під час радянських повоєнних перевірок вилучали особисті документи, а дещо й вони самі знищували, аби не наражатися на зайву увагу. 

Упродовж 2021-2023 років Громадській організації «Після тиші» вдалося зібрати колекцію із понад 300 артефактів, пов'язаних з історією примусової праці, передусім фотографій. Більшість з них викуплені на інтернет-аукціонах. Як вони туди потрапили достеменно невідомо. 

Ймовірно, після смерті власників та власниць, через відсутність нащадків або їхню байдужість до збереження сімейних історій. У гіршому випадку фото чи інші артефакти просто знищують, а в кращому – власне продають на інтернет-аукціонах. Під час повномасштабної війни такі приватні архіви у ще більшій небезпеці. 

Під час лекції говорили про можливості роботи з фотографічним спадком українських примусових робітників та робітниць на прикладі колекції «Після тиші».

Читайте також: Створили онлайн-архів із фотографіями українських остарбайтерів

Читайте також: Національний музей історії України у Другій світовій війні презентував книгу про остарбайтерів

Коментар
20/06/2024 Четвер
20.06.2024
19.06.2024
18.06.2024