«(На)памʼять»: вийшов новий епізод подкасту про ідентичність українців

07 Листопада 2023, 16:51
«(На)памʼять»: вийшов новий епізод подкасту про ідентичність українців 664
«(На)памʼять»: вийшов новий епізод подкасту про ідентичність українців

У подкасті «(На)памʼять» соціолог Євген Головаха розповів про «нереалістичний оптимізм» під час проголошення незалежності України в 1991 році. Якими були ідентичність українців та їхнє ставлення до незалежної держави у момент проголошення Україною незалежності в 1991-му? Як ми змінилися за 32 роки? Що вплинуло на ці зміни?

Про це йдеться у четвертому випуску подкасту «(На)памʼять», повідомляє Український інститут національної пам'яті.

Євген Головаха очолює Інститут соціології Національної академії наук України. Також він був членом європейської та американської асоціацій, повʼязаних із соціологічними і психологічними дослідженнями, а його наукові праці публікували в США та європейських країнах.

Читайте також: Опитування: 70 % українців вважають, що УПА заклала традицію спротиву агресору

 Опитування показували, що, незважаючи на економічні і соціальні випробування 1990-х років, незалежність залишалася для українців цінністю.

«У квітні 1992 року 42% вважали себе громадянами України, третина мала локальну ідентичність і 13% вважали себе громадянами СРСР. Після Революції гідності вже 63% мали національно-громадянську ідентичність. У грудні 2022 року 82% вважали себе насамперед громадянами України. Крім того, національно-громадянська ідентичність стала домінантною в усіх регіонах і в усіх соціальних групах – це найважливіше», – каже Євген Головаха.

Він також зауважує, що під час Революції Гідності українці позбулися проросійських ілюзій.

«Євромайдан зняв сильні проросійські ілюзії, ідею братерства, що ми можемо йти одним шляхом. Тоді ми позбулися амбівалентності, а набули справжньої національно-громадянської інтегрованості  на початку повномасштабної війни. Ставлення до Росії зараз не надто відрізняється в усіх регіонах. Відбулася регіональна консолідація та консолідація між поколіннями у політичному вимірі. Я впевнений, що це не зміниться, на відміну від ставлення до держави як регуляторного апарату, в якому можуть бути зміни», – зауважив соціолог.

Про що йдеться у подкасті:

  • чи близькі українцям європейські цінності?

  • про російський імперський проєкт,

  • про війну і формування української політичної нації,

  • про сприйнятливість українців до авторитаризму.

Попередні випуски можна послухати на подкастингових платформах і на YouTube за посиланням.

Читайте також: Творці історичного подкасту про УПА: «Ми маємо контрнаступати в інформаційній війні»

Коментар
17/07/2024 Середа
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром