До Міжнародного дня ромської мови музейники доповнили експозицію «Народний одяг та музичні інструменти Закарпаття»

05 Листопада 2023, 16:58
Ромський одяг у музеї 772
Ромський одяг у музеї

 5 листопада у світі відзначають День ромської мови.

Це свято запровадили 21 жовтня 2015 року на черговій сесії виконавчої ради ЮНЕСКО – ідеться на фейсбук-сторінці Ужгородського замку

Роми є однією з національностей, які проживають на території Закарпаття, а мультикультурність належить до особливостей цього краю. 

У Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького поважають культуру, історію, традиції та мову всіх тих національностей, які населяють область. У експозиціях музейники намагаються відтворити й вшанувати особливості кожної нацменшини. 

Не оминули вони своєю увагою і ромське населення краю. Тому до Міжнародного дня ромської мови тут представили експонати, які ознайомлять відвідувачів музею із цим незвичайним людом.

Експозицію «Народний одяг та музичні інструменти Закарпаття» доповнили вбранням ромських жінок, як яскраву й характерну рису цієї національності. Експонати походять з кількох ромських громад Закарпаття.

Серед багатьох ромських поселень в області одним з найцікавіших є  в селищі Королево. Цей населений пункт славиться не тільки своїм замком, а й циганським табором, який населяє найконсервативніша ромська група «келделарі», які прийшли з Румунії і говорять своїм діалектом ромської мови. 

Різниця між ромськими говірками така, що вони заледве розуміють одне одного. Хоча більшість закарпатських ромів спілкуються вже лише угорською чи українською.

Роми в Королеві з’явилися порівняно недавно. Під час війни їх було кілька сімей. У 1956 році, піддавшись на агітацію, вони поїхали шукати щастя на казахську цілину. Але через рік майже всі повернулися. Тоді їх було півсотні. 
 
Їм виділили місцину для поселення на колишньому пустирі. Так починався тутешній табір. За післявоєнні роки ромська громада виросла більше ніж у 50 разів і нараховує зараз понад 3000 осіб.
 
На чолі її стоїть біров, тобто староста. Ця посада у ромів є спадковою і передається від батька до сина. Саме від родини бірова ромів Королева до музею потрапив сучасний повсякденний одяг однієї з жительок громади.
 
Крім одягу королевських ромів, експонується також частина костюма ще однієї з села Підвиноградів Берегівського району. Це сценічна спідниця 1970-их років, яка належала ромці Марії Богар
 
Також представлено вишиванку, вишиту бісером Марією Рошташ з с. Розтоки Рахівського району у 1960-их роках. Обидва експонати музею подарувала Євгенія Навроцька, відома дослідниця ромської культури Закарпаття.
 
Представлена також і підбірку літератури з наукової бібліотеки музею про історію, культуру, традиції ромів. Це книги, наукові статті та журналістські матеріали. Є й дитяча література, перекладена на ромську мову, яку надав Інститут еколого-релігійних студій.
 
Ці експонати стали ще однією деталлю у висвітленні мультикультурного пазла Закарпаття. 
 
Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024