128 років тому народився історик Василь Кучабський

04 Листопада 2023, 10:00
Василь Кучабський 492
Василь Кучабський

Василь Кучабський був істориком, публіцистом, автором перших українських підручників з військової справи, членом Наукового товариства імені Шевченка.

Він народився 4 листопада 1895 року у селі Волиця на Львівщині. Про це пише Український інститут національної пам'яті.

Освіту отримав у Академічній гімназії Львова. Згодом навчався на юридичному факультеті Львівського університету. Підлітком захопився військовим вишколом і вступив до «Пласту». На початку Першої світової війни увійшов до Легіону Українських Січових Стрільців, згодом йому доручили командування сотнею УСС. 

У вересні 1916-го його сотня відзначилася у боях за Лисоню. Василь Кучабський друкувався у часописі «Шлях» та у стрілецькому сатиричному часописі «Самохотник».

У 1916 році він потрапив у полон до росіян і до 1918-го перебував у таборі для військовополонених у Волгограді. Василь Кучабський втік з табору і перебрався до Києва. Тут, у складі Куреня Січових Стрільців брав участь у боях проти більшовиків. Разом з Дмитром Донцовим працював у журналі «Заграва».

На еміграції жив у Чехословаччині, Німеччині, Польщі. Зблизився з представниками гетьманського руху. Займався науковою діяльністю та публіцистикою. 

Автор праць: «Україна і Польща», «Січові Стрільці. Воєнно-історичний нарис», «Українська дипломатія та держави Антанти в 1919 р.», «Польська дипломатія і східно-галицьке питання на Паризькій мирній конференції в 1919 р.», «Симон Петлюра в світлі історії». 

З середини 1944-го обриваються відомості про Василя Кучабського. Припускали, що його знищили НКВДисти. Однак нащадки Василя Кучабського повідомили, що він з родиною наприкінці Другої світової війни перебрався до Бланкенбургу (Німецька демократична республіка), де помер 28 червня 1971-го.

Читайте також: Євген Коновалець перебував у таборі для інтернованих в Луцьку

Коментар
17/04/2024 Середа
17.04.2024
16.04.2024