У Львові 105 років тому розпочався Листопадовий чин

01 Листопада 2023, 09:23
Площа Ринок у Львові в перші листопадові дні 1918 року 419
Площа Ринок у Львові в перші листопадові дні 1918 року

Встановлення української влади на західноукраїнських землях після розвалу Австро-Угорської імперії.

1 листопада 1918 року у Львові розпочалося повстання, метою якого було встановлення української влади на західноукраїнських землях, що увійшло в історію під назвою «Листопадового чину». Внаслідок чого проголосили Західноукраїнську Народну Республіку. Про це пише Український інститут національної пам'яті.

«Якщо цієї ночі ми не візьмемо Львів, то завтра візьмуть його поляки», – емоційно виголосив Дмитро Вітовський під час засідання Української національної ради та Військового комітету увечері 31 жовтня.

На уламках Австро-Угорської імперії, що зазнала поразки у Першій світовій війні, поляки, чехи, словаки проголосили національні держави. Влада новопроголошеної Польщі заявила про включення Галичини до складу своєї держави. Зі згоди Антанти була створена Польська ліквідаційна комісія, яка мала б шляхом збройного  виступу захопити владу у краї. Тим паче, що адміністративні посади у Східній Галичині займали поляки. Для реалізації цих планів на 1 листопада було заплановано приїзд комісії до Львова.

31 жовтня представники Української національної ради та Центрального військового комітету на чолі із сотником Дмитром Вітовським зібралися у львівському  Народному домі для прийняття рішення. Вітовський  переконав зібрання негайно, не чекаючи приїзду ліквідаційної комісії, перебрати владу в місті на себе. 

Дмитро Вітовський (1887 - 1919)
Дмитро Вітовський (1887 - 1919)

Військовий комітет перейменовано в Українську генеральну команду, яка стала керівним центром повстання. Штаб розташовувався у Народному домі. 

Повстання розпочалося о 4–й годині ранку. Українські частини, які нараховували 60 старшин і 1400 вояків, зайняли ратушу, намісництво, головну пошту, вокзал, банк, летовище. Над ратушею і намісництвом підняли синьо-жовтий прапор.

Того ж дня Дмитро Вітовський  відрапортував про те, що влада у Львові повністю перейшла до УНРади.

Майже безкровно українська влада була встановлена в Станіславі, Коломиї, Снятині, Жовкві. В деяких містах це відбулося завдяки збройним виступам місцевих жителів. 

Уже надвечір 1 листопада польські військові організації підняли повстання. Почалися вуличні бої. 

Попри утворення українського уряду та проголошення ЗУНР, збройне протистояння між Українськими Січовими Стрільцями та польськими вояками призвело до польсько-української війни.

Читайте також: 108 років тому у Львові створили легіон Українських січових стрільців

 

 

Коментар
28/02/2024 Середа
28.02.2024
27.02.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром