Одна з наймасовіших депортацій: спогади лучанки Марії Плакущої про операцію «Запад»

28 Жовтня 2023, 17:49
Марія Плакуща з братом і батьками на спецпоселенні, 1950 р. 902
Марія Плакуща з братом і батьками на спецпоселенні, 1950 р.

Операція «Запад» – найбільша депортація, яку здійснила радянська влада в Західній Україні у 1947 році. Однією з її головних цілей було нейтралізувати діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував і допомагав.  Виселенню підлягали за попередньо складеними списками члени родин оунівців та повстанців. 

Протягом 1947 року відправили у заслання до Казахстану та віддалених районів Сибіру загалом 78 327 членів родин учасників ОУН та УПА. Проте і цю цифру не можна вважати остаточною. 

Ідея масштабної депортації мешканців Західної України з’явилася у МВС СРСР ще навесні 1947 року. Основними організаторами і виконавцями депортації стали МДБ та МВС УРСР. Керівництво операцією здійснював спеціально створений Оперативний штаб для депортації на чолі із заступником міністра МВС М. Дятловим.

Регіон охоплення депортацією включав Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області. Визначено шість збірних пунктів для депортованих – у Львові, Чорткові, Дрогобичі, Рівному, Коломиї та Ковелі

Читайте також: «Збережіть свою українську душу й вірте в нашу перемогу», – закликала ОУН депортованих під час операції «Запад»

Карта вантажних станцій у справі «Захід»
Карта вантажних станцій у справі «Захід»

Проведення операції «Запад» готували у режимі цілковитої секретності. На місцях секретарі райкомів і начальники підрозділів МДБ довідалися про її проведення за 2-3 дні до початку, інші виконавці – у момент реалізації. Здійснювати цю каральну акцію спецслужби планували протягом одного дня – 21 жовтня 1947 року.

У більшості регіонів операція розпочалася о 6-й годині ранку. Удосвіта 21 жовтня операція «Запад» стартувала й на Волині. Лучанка Марія Плакуща (дівоче прізвище Сосицька), яка народилася у селі Вербаїв Луцького району, записала у спогадах, що їхнє село, яке мало кілька десятків хат, оточили заздалегідь. 

Читайте такожСторінка в сімейному архіві

Марія Плакуща з мамою і братом перед висланням
Марія Плакуща з мамою і братом перед висланням

Вона засвідчила:

«Батько мав іти на роботу. Дідусь вийшов до хліва, щоб порати худобу. Незабаром обидва повернулися з «гостями» – енкаведистами. Виявляється, що наша хата всю ніч була під пильним оком. Нас «оберігали», щоб, бува, хтось не залишив її… «Дайом два часа на сбори, вас повєзут в дальніє края!», – сказав один з тих непрошених гостей.  

«Мати заголосила, ми, діти, й собі сильно заплакали. Мені пішов тоді дев’ятий рік, а братові було лише шість. Один із енкеведистів (видно, був порядною людиною) заспокоював маму: «Нє ти пєрвая, всьо переживьош, єщьо та таксі сюда прієдєш». 

Мене закутали в кожух, ніби вже везуть на Сибір. Приїхав підвожчик, навантажили якогось зерна, муки, тітка принесла хліба, бо в нас його не було. І повезли нас у сільську раду в Коршовець. Там оформляли якісь документи. Діти йшли якраз до школи (я тоді вчилась у третьому класі). 

 

Мене побачив учитель Онуфрій Теребейчик, звернувся до моїх однокласників: «Дітки, йдіть попрощайтеся з Марусею»… Я поцілувалася з подругою, віддала їй свої підручники, бо розуміла, що вони мені вже не пригодяться…». 

Депортовані діти спецпоселенців, 1950 р., Марія Плакуща сидить перша зліва у 1-му ряду
Депортовані діти спецпоселенців, 1950 р., Марія Плакуща сидить перша зліва у 1-му ряду

Найважчі 13 років свого життя провела  Марія у Кемеровській області в Росії. З Сибіру її родина повернулася у шістдесятих роках минулого століття. Не забувши ні рідної мови, бо вдома дітям, за спогадами Марії Плакущої, забороняли розмовляти російською, ні своїх звичаїв. 

Читайте також: Організатор відділів УПА на Волині: що відомо про Юрія Стельмащука

Марія Плакуща з братом і батьками на спецпоселенні, 1950 р.
Марія Плакуща з братом і батьками на спецпоселенні, 1950 р.

За матеріалами статті Лесі Бондарук

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024