На Львівщині реставруватимуть палац Жевуських-Лянцкоронських XVIII століття

27 Жовтня 2023, 13:06
Палац Жевуських-Лянцкоронських 1098
Палац Жевуських-Лянцкоронських

Палац Жевуських-Лянцкоронських – будівля із багатовіковою історією, є не лише архітектурним шедевром, але й символом національної спадщини. Український бізнес розуміє необхідність об'єднати зусилля з владою та громадою для забезпечення збереження цього дорогоцінного спадку. 

Інвестиційна компанія EFI Group, яка придбала занедбаний палац в Роздолі Львівської області, відновлюватиме його спільно з громадською організацією «Спадщина.ua». Про це Район.Історія повідомила компанія EFI Group.

Інвестор та власник палацу Ігор Ліскі відзначив, що у світлі боротьби за незалежність України, проєкт відновлення палацу є символом відновлення історичного надбання наших пращурів для майбутніх поколінь. 

Для EFI Group важливо об’єднання зусиль з відновлення палацу не лише з владою регіону, але й з представниками громадянського суспільства.

«Цей проєкт відображає нашу віру в майбутнє України та важливість збереження її культурної спадщини. Ми впевнені, що відновлений палац може стати не лише архітектурним символом, а й центром культурних та комерційних подій, що приноситимуть користь місцевій громаді», – наголосив голова наглядової ради EFI Group Ігор Ліскі.

Читайте також: У Львові поблизу фабрики Левинського відреставрували історичну браму

Організації працюватимуть разом протягом трьох років до повного завершення реставрації, пристосування палацу та впорядкування прилеглої території. Важливо зауважити, що фахівці обох організацій долучаться до проєкту на різних етапах його реалізації. 

Це включає науково-дослідну роботу, а також розвиток культурно-туристичного потенціалу території, що оточує палац. Партнери анонсували, що після відновлення палац стане інвестиційним проєктом національного масштабу. 

Також в EFI Group та «Спадщина» висловили впевненість, що «Палац Розділ» матиме ключове значення в розвитку соціальної, економічної, культурної та туристичної галузі не лише громади, але й цілого регіону. 

Водночас засновниця культурної ініціативи «Спадщина» Ганна Гаврилів відзначила, що партнерство з EFI Group відкриває нові горизонти для збереження культурної спадщини України, а Палац Розділ стане прикладом того, як сектори бізнесу та культури можуть досягти гармонійної взаємодії.

«Ми переконані, це партнерство в реалізації проєкту «Палац Розділ» буде одним з найкращих кейсів співпраці корпоративного сектора та громадської ініціативи в напрямку відродження культурної спадщини. Цей Impact-проєкт має надихнути інших інвестувати в культурну спадщину, і таким чином, віримо, що дамо шанс для відродження десяткам тисяч тих занедбаних руїн, що з дня в день безповоротно вмирають в Україні», – розповіла засновниця організації «Спадщина» Ганна Гаврилів.

Старт проєкту відновлення палацу розпочався після урочистого підписання Меморандуму про співпрацю в реалізації проєкту відновлення Палацу між EFI Group та органами влади регіону в серпні поточного року. 

Підписання Меморандуму відбулося під патронатом начальника Львівської ОВА Максима Козицького та інших високопосадовців. Меморандум є підтвердженням злагодженої співпраці між органами влади та інвестиційною компанією EFI Group.

Інвестиційна компанія EFI Group та культурна ініціатива «Спадщина» вже мають значний досвід в реалізації інноваційних проєктів, спрямованих на підтримку розвитку країни. Зокрема, EFI Group є інвестором двох ключових ланок у Львівській області – Feednova та SEMecopack. 

Сьогодні у розпорядженні «Спадщина.UA» є низка історичних споруд, зокрема, палац Гершгоріна у Держані на Хмельниччині, будівля старої школи та палац Чайковських у Бібрці на Львівщині. Також, неподалік від палацу у Роздолі розташовані будівлі старої школи, лабораторії та лікарні – всі вони готові до повноцінних чи часткових інвестицій.

Нагадаємо, в червні 2023 року Фонд держмайна продав на приватизаційному аукціоні за 20 мільйонів гривень палац Жевуських-Лянцкоронських. 

Читайте також: У Дубні реставрують дах однієї з найбільших синагог на заході України

Наразі, в EFI Group консолідують експертів та професіоналів задля ґрунтовно аналізу стану Палацу, об’єднують зусилля над спільною розробкою протоколів відновлення, ідентифікацію елементів, що першочергово потребують захисту. 

Інвестор також залучився підтримкою досвідчених архітекторів, дослідників, експертів та консультантів, що спеціалізуються на реконструкції та збереженні пам'яток архітектури, чия експертиза допоможе забезпечити правильне відновлення пам'ятника, а також планує взаємодіяти з громадськістю.

Довідково: 

Палац Жевуських-Лянцкоронських збудували у 1740 році у стилі французького ренесансу. Це витончений монумент історії створили під керівництвом Міхала Жевуського, дідича Роздолу. Парк, що обіймає палац, є складовою природно-заповідного фонду України. Важливість збереження цього культурного діаманта вимагає ретельного догляду. Ще в XIX столітті, палац став родовим спадком родини Лянцкоронських, що розширила його в межах тодішніх можливостей. Підбором античних скульптур та предметів мистецтва був зайнятий Кароль Лянцкоронський, що збагатив інтер'єр будівлі. Подорожі та колекціонування надали палацу унікального характеру. Після Другої світової війни більшість цінностей вивезли за межі країни. Однак, завдяки неймовірним зусиллям Бориса Возницького, директора Львівської галереї мистецтв, залишилися лише дві античні скульптури. Часи радянської доби призвели до перетворення палацу на філіал одного із санаторіїв Моршину. В епоху незалежності, спільність «Укрпрофоздоровниця» стала його власником. В 2017 році Верховний суд вирішив повернути палац державі, і у 2022 році він перейшов під управління Фонду держмайна. Під їхнім керівництвом були організовані торги.

EFI Group – українська інвестиційна компанія, яка створює екосистемні проєкти. Сфери інвестування EFI Group: healthcare та medtech, паперова, харчова та деревообробна промисловості, постачання сільськогосподарської продукції. Серед активів EFI Group – Медична Зірка, Doc.UA, Житомирський картонний комбінат, @BEEHIVE, Forest Technology, ЕФІ-АГРО, FEEDNOVA, Sem Ecopack Ukraine та інші. В рамках програми соціальної відповідальності EFI Group розширює свою сферу інтересів на культурну спадщину, а проєкт «Палац Розділ» став першим внеском інвестиційної компанії у цю галузь.

Спадщина.UA – це громадська культурна ініціатива, що розпочала свою діяльність як благодійний фонд, який реалізував численні проєкти з відродження пам‘яток. Одним із їх національно відомих проєктів став «Мальовані Поморяни», що має на меті ревіталізацію історичних хат у малих громадах. В 2020 році ініціатива розширила свою діяльність та розпочала приватні інвестиції в культурну спадщину. Після початку повномасштабного вторгнення .ініціатива розпочала протиаварійні роботи на пам’ятках на тимчасово окупованих територіях. 

Коментар
21/06/2024 П'ятниця
21.06.2024
20.06.2024
19.06.2024