Академік живопису: у цей день народився художник-баталіст Микола Самокиш

25 Жовтня 2023, 12:04
Картина Миколи Самокиша «Бій Максима Кривоноса з Яремою Вишневецьким» (1934) 700
Картина Миколи Самокиша «Бій Максима Кривоноса з Яремою Вишневецьким» (1934)

Упродовж 60 років творчого життя Микола Самокиш створив 11 тисяч картин та малюнків, працюючи в жанрі історичного живопису та ілюстрації.

25 жовтня 1860 року в Ніжині, на Чернігівщині, народився Микола Самокиш, художник-баталіст, графік. Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам'яті.

Митець працював у жанрі історичного живопису та книжкової і станкової графіки й журнальної ілюстрації.

Цікаві факти з життя Миколи Самокиша.

1.    Микола був нащадком козаків, як по лінії батька, так і матері. Прізвище Самокиш зазвичай давали козакам, які полюбляли кисляк (скисле молоко). 

Малювати почав змалку, вуглиною на клаптиках паперу. 

«Я дужо полюбив малювання, так, що забував про латинську та грецьку мови, коли вчився в Ніжинській гімназії, і за це частенько сидів у карцері, а вдома батько частував мене добрим нагаєм.  Я крадькома, потихенько малював переважно коней та побоїща. Тоді була франко-пруська війна, і я з великою увагою роздивлявся і копіював малюнки в журналі «Всемирная Иллюстрация», – писав Самокиш.

2.    Головними героями його малюнків були коні. 

«Я люблю коней як художник та в минулому кавалерист,  У цьому напрямі я працюю постійно, вважаю коня гарним та благородним створінням і намагаюся зображувати його не тільки з зовнішнього боку, але й передати його психіку, його порив, найпрекрасніше, що є у цих тварин. Навіть шкапа на скаку виглядає живописно», – зазначав він.

3.    Після закінчення Ніжинської гімназії поїхав вступати до Санкт-Петербурзької академії мистецтв, але іспит провалив. Став вільнослухачем  у батальній майстерні професора Віллевальде. Через рік його мрія здійснилася – зарахували до академії.

4.    За дипломну роботу – полотно «Повернення російської кавалерії після атаки під Аустерліцем» (присвячена війні 1812-го року) Самокиш отримав  велику золоту медаль Академії мистецтв. Та закордонне відрядження до Парижа. 1885 року він поїхав до Версаля, де була велика колекція батального живопису. 

«Ці картини не справили на мене особливого враження, композиція їх театральна. Мені, як прихильникові реалістичної школи, вони не сподобалися…», – такі враження залишив художник у щоденнику.

5.    1890-го Микола Самокиш у неповних 30 років отримав звання академіка за роботу «Табун білих рисистих маток на водопої».

6.    Разом з першою дружиною Оленою Судковською створював ілюстрації для роману М. Гоголя «Мертві душі», який видали 1901-го. 

7.    Разом з найвідомішим на той час українським живописцем Сергієм Васильківським та істориком Дмитром Яворницьким працювали над альбомом «З Української старовини». Для популяризації історії України серед народу. 

8.    Вважав, що художник-баталіст повинен з власного досвіду писати батальні сцени. Тому 1904-го у складі драгунського полку він відправився на російсько-японську війну, провів на фронті майже рік як кореспондент-художник журналу «Нива». У роки Першої світової  возив учнів на фронт для художньої практики. 

9.    Створив цикл картин на козацьку тематику.

10.    Після встановлення радянської влади був до неї лояльним, тож зазнав почестей.

11.    З 1928-го жив у Сімферополі. Часто бував у Харкові, бо викладав у художньому інституті. Свідки згадували, що під час нацистської окупації Сімферополя Самокиш та його співмешканка, аби вижити в голодному місті, продавали німецьким офіцерам картини. Або вимінювали їх на харчі. 

Микола Самокиш (1860 - 1944)
Микола Самокиш (1860 - 1944)

Вечір у Криму
Вечір у Криму

«Бій Богуна з Чарнецьким під Монастирищем в 1653 р.» (1931)
«Бій Богуна з Чарнецьким під Монастирищем в 1653 р.» (1931)

Ілюстрація до альбому
Ілюстрація до альбому "З Української старовини" (1900). Спільний проект Самокиша та Васильківського

Батальний клас професора Самокиша  у Імператорській  Академії мистецтв. 1915
Батальний клас професора Самокиша у Імператорській Академії мистецтв. 1915

 

Читайте також: Художник Лев Скоп створює ікони для пантеону пам’яті полеглих воїнів у давньому костелі на Львівщині

 

Коментар
15/06/2024 П'ятниця
14.06.2024
13.06.2024
12.06.2024