Справа «Вовка»: оприлюднили документи радянських спецслужб про Романа Шухевича

23 Жовтня 2023, 16:18
Роман Шухевич, Дмитро Грицай і Катерина Мешко-Лоґуш, 1943 рік, околиці села Будераж 778
Роман Шухевич, Дмитро Грицай і Катерина Мешко-Лоґуш, 1943 рік, околиці села Будераж
На сайті Електронного архіву Українського визвольного руху можна переглянути та завантажити документи про генерала Романа Шухевича.
 
Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху.
 
За Романом Шухевичем полювала ціла армія чекістів. Сучасник подій так описував переслідування головнокомандувача УПА: 
 
«...за жодним чекісти не шукали так, як за ним. Коли вони дізналися, що він часто перебуває в одному комплексі ліса, то окружили цілий комплекс, руками розгортали листя і двометровими дротами шукали за криївкою».
 
У НКВД Шухевич отримав прізвисько «Вовк», а агентурну справу з розшуку Шухевича назвали «Берлога». У 1946 році один з арештованих підпільників на допиті дав такий портрет генерала: 
 
«...честолюбний, не любить, коли йому суперечать, піддається впливу інших людей і має звичку не висловлювати своєї думки, доки не висловляться інші, до людей вимогливий, але одночасно старається триматися по-дружньому... на вигляд приблизно сорока років, вище середнього зросту, тілистий, обличчя подовгасте, рудоволосий, волосся зачісує набік, ніс продовгуватий з горбинкою, очі сірі, пронизливі, погляд різкий, рухи енергійні, тонкі, завжди стиснуті губи».
 
Протягом полювання на «Вовка» чекісти вели багатотомну агентурну справу, 20 томів з якої спалили у 1990-х роках у вже незалежній Україні. На сьогодні вцілілими є лише чотири томи справи Романа Шухевича. Вони зберігаються у Галузевому державному архіві Служби безпеки України.
 
На сайті Електронного архів Українського визвольного руху можна ознайомитися з документами про Романа Шухевича за цим посиланням
 
Нагадаємо, що Центр досліджень визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду працює над проєктом «Досьє Шухевича: пропаганда, стереотипи, дезінформація», що руйнує міфи про генерала УПА.  За результатами проєкту, команда створить виставку. 
 
Проєкт розробляється за підтримки Українського культурного фонду.
 
Коментар
17/07/2024 Середа
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром