Херсонські музейники розпізнали в Криму полотно французького художника, яке викрали окупанти

15 Жовтня 2023, 12:26
Темістокль Вірста (у центрі) ) на своїй виставці  в Херсонському обласному художньому музеї, 1998 рік 1674
Темістокль Вірста (у центрі) ) на своїй виставці в Херсонському обласному художньому музеї, 1998 рік

Триває ідентифікація вкрадених творів мистецтва з Херсонського художнього музею і черговим викриттям стала картина французького художника з українським корінням.

У день 100-річчя французького художника Темістокля Вірсти, який народився 15 жовтня 1923 року на Буковині, херсонські музейники знаходять чергове підтвердження мародерству росіян. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Херсонського художнього музею.

І пов’язаний цей злочин з іменем Темістокля Вірсти. У пропагандистському сюжеті, знятому у серпні в Центральному музеї Тавриди, серед творів, викрадених окупантами з Херсонського художнього музею, «засвітилось» і полотно цього французького майстра з українським корінням.

Ідеться про  його картину «День, що розвидняється» 1998 року (полотно, акрил).

Майбутній художник жив на Буковині до 17 років, однак прихід Червоної армії змусив родину покинути батьківщину. Потім було навчання в академіях мистецтв Бухареста і Відня, а з 1950 року митець мешкав і творив у Парижі. 

Темістокль Вірста дружив з багатьма знаковими для світового мистецтва постатями – художником Анрі Матіссом, скульпторами Олександром Архипенком та Констянтином Бранкузі, а на творчих вечорах у нього вдома свої вірші читав сам Жан Кокто.

Темістокль Вірста неодноразово приїздив уже в незалежну Україну. Його виставки проходили у Львові, Чернігові, Ужгороді, Одесі і Херсоні. 

До речі, викрадену росіянами картину він подарував музею після своєї виставки в Херсоні у 1998 році. Цікаво, що в його програму відвідування України Херсон не входив, але завдяки неочікуваному знайомству з директоркою Херсонського художнього музею Аліною Доценко немолодий художник вирішив змінити маршрут.

Цікавість відомого француза до Херсона викликана тим, що його майстерня в Парижі була поруч з майстернею нашого земляка Михайла Андрієнка-Нечитайла. Вірста ходив до нього дивитися роботи, пив чай і вино, слухав про Херсонщину, про Дніпро, про виноградники... І заочно закохався в цей край. Тож змарнувати нагоду побувати на батьківщині Андрієнка-Нечитайла не зміг.

Темістокль Вірста (1923-2017). День, що розвидняється. 1998. Полотно, акрил
Темістокль Вірста (1923-2017). День, що розвидняється. 1998. Полотно, акрил

Читайте також: «Балада про загиблих»: херсонські музейники розпізнали в Сімферополі картину, яку вкрали російські окупанти

 

Коментар
25/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024