У Києві відкрили виставку щитів з кримськотатарськими орнаментами

12 Жовтня 2023, 16:07
Керамічне панно у формі захисного щита ФОТО 472
Керамічне панно у формі захисного щита

Експозиція  з керамічних панно у формі захисних щитів, декорованих рослинним кримськотатарським орнаментом.

У Києві на днях у представництві президента України в АР Крим відбулася презентація виставки «Qalqan/Щит. Частина 2» українського митця-кераміста Рустема Скибіна. Про це повідомляють у Міністерстві культури та інформаційної політики.

Експозиція складається з керамічних панно у формі захисних щитів, декорованих рослинним кримськотатарським орнаментом. За задумом автора, це символізує відродження, спротив несправедливості, збереження та продовження життя. 

«Талант Рустема Скибіна розкрився після окупації Криму в 2014 році. Останні його роботи повʼязані з мілітарними питаннями захисту. Виставка щитів дуже символічна, такі роботи надихають. Рустем не тільки відроджує нашу культуру, яку систематично знищує рф, але й наближає день, коли ми знову будемо господарями на своїй землі», – наголосив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Своєю чергою т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв підкреслив знаковість виставки та зазначив, що мистецтво на щиті перегукується з викликами сьогодення – мистецтво війни, мистецтво на зброї. 

До учасників та гостей звернулася Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева. Вона акцентувала на гострій проблемі винищення та затирання ідентичності й культури, які рф проводить в тимчасово окупованому Криму ще з 2014 року.

«Те, що робить рф, приходячи на території, – це, фактично, культурна апробіація. Те, що вони почали робити під час повномасштабного вторгнення – це знищення свідомості, культури українців, кримських татар, тих народностей, які проживають на території України. Це вони роблять протягом століть, це вони роблять і зараз. Саме тому дуже важливо робити такі проєкти та показувати їх світу», – сказала вона. 

Нині шедеври кримськотатарського мистецтва зберігаються у світових музейних колекціях. Вони невідомі широкому колу глядачів через знищення, переслідування та блокування царською росією, радянським союзом та сучасною російською федерацією культурної спадщини корінних народів Криму – кримських татар, караїмів і кримчаків. Ці високохудожні композиції важливо зберігати, відроджувати й популяризувати.

«У цьому проєкті представлені 12 артефактів, які зберігаються в світових колекціях. За кожним із цих артефактів – історія кримськотатарського народу. Щит виступає символом захисту. Це також декларування наших намірів – того, що ми відстоюємо вільну Україну, свободу та право на самоідентифікацію», – розповів автор виставки, український митець-кераміст Рустем Скибін.  

Нагадаємо, Рустем Скибін зберігає традиції стародавнього кримськотатарського мистецтва – художнього розпису кераміки кримськотатарськими орнаментами. Крім того, він передає свої знання учням, навчає всіх охочих. 

Його твори зберігаються в колекціях Білого Дому (резиденція Президента США), Вестмінстерського палацу (Британський парламент), Залі Парламентської асамблеї Ради Європи; Українському культурному центрі (в Торонто (Канада), Музеї образотворчого мистецтва Гранади (Іспанія) та в інших. 

Коментар
12/04/2024 П'ятниця
12.04.2024
11.04.2024