У Празі 85 років тому створили перший автономний уряд Закарпаття

11 Жовтня 2023, 16:01
Будівля карпато-українського уряду в Хусті 577
Будівля карпато-українського уряду в Хусті

Після ослаблення центральної виконавчої влади Чехо-Словаччини та проголошенням автономії закарпатськими українцями Прага змушена була затвердити уряд Карпатської України.

11 жовтня 1938 року в Празі уряд Чехо-Словаччини затвердив перший автономний уряд Закарпаття — Раду міністрів Підкарпатської Русі. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Повертаємо справжню історію України

Персональний склад автономного уряду нараховував шість (четверо москвофілів та двоє – українського напряму): 

  • Прем'єр-міністр – Андрій Бродій, лідер москвофілів, голова Автономно-землеробського союзу. (він також отримав портфелі міністра шкільництва та міністра федерального уряду в справах Підкарпатської Русі).
  • Міністр внутрішніх справ – Едмунд Бачинський (москвофіл), представник Республіканської партії землеробського та дрібноселянського населення на Закарпатті.
  • Міністр без портфеля (відповідав за встановлення словацько-закарпатських кордонів) – Степа Фенцик, лідер Руської національно-автономної партії.
  • Державний секретар з питань юстиції – Іван П'єщак, представник Автономно-землеробського союзу на Пряшівщині. 
  • Міністр комунікацій (міністр транспорту та громадських робіт) – Юліян Ревай, член Чехословацької соціал-демократичної партії. ️
  • Державний секретар з питань охорони здоров'я та соціального забезпечення – Августин Волошин, голова Християнсько-народної партії.

Перший уряд постав як компроміс між українофільською Першою українською народною радою та москвофільською Русскою народною радою.

Автономний уряд Андрія Бродія діяв з 11 до 26 жовтня 1938 року, всього 15 днів. Першочерговим завданням для нього було врегулювання територіальних проблем, зокрема визначення питання кордону між Підкарпатською Руссю і Словаччиною. 

Уряд розпочав кампанію за приєднання до краю східнословацьких районів (Пряшівщини), заселених переважно русинами-українцями. Степан Фенцик відправився до Пряшева для обговорення цього питання та пропагандистської роботи серед місцевого населення.

Уряд Андрія Бродія провів усього три засідання.

Важливо відзначити, що внаслідок російсько-радянської окупації Закарпатської області України після Другої світової війни москофіли Першого Уряду Карпатської України Бродій, Бачинський і Фенцик були знищенні московськими репресивними органами.

Читайте також: В Ужгородському замку діє показ стрічки «Трагедія Карпатської України»

Коментар
20/06/2024 Четвер
20.06.2024
19.06.2024
18.06.2024