Відтворили 3D модель шаманки, яка жила на Полтавщині 4 тисячі років тому

Науковці відтворили комплекс поховання шаманки доби ранньої бронзи (ІІІ-ІІ тисячоліття до н.е.). Його автори команда науковців «Центру охорони та дослідження пам'яток археології» Полтавської обласної ради.
Про це повідомили на сайті проєкту.
Проєкт має на меті популяризувати історико-культурну спадщину України та Полтавщини на прикладі унікального археологічного комплексу — поховання справжньої шаманки доби ранньої бронзи, а також захоронень, що розміщувалися поруч з нею в одному кургані, і частково були її одноплемінниками.
У 2007 році археологи Центру дослідили майже знищений курган поблизу міста Гребінка на Полтавщині.
Саме там виявили ряд захоронень катакомбної історико-культурної спільноти, серед яких – поховання молодої жінки з унікальними, промовистими артефактами ритуального призначення, що дозволили атрибутувати цю панянку як шаманку. Завдяки теперішньому проєктові настав час явити цю знахідку світові у діджитал-іпостасі.
Мета проєкту — зробити історико-культурну спадщину доступнішою та цікавою для сучасних українців. Ідея авторів — змусити стародавні артефакти та комплекси, які прочекали у землі понад 4000 років, говорити з молодими аудиторіями зрозумілою та сучасною мовою, посилити у громад усвідомлення потреби в збереженні їхніх археологічних пам’яток, культурного, творчого, рекреаційного та туристичного потенціалу.
У проєкті представили віртуальну реконструкцію цього стародавнього комплексу з використанням різних технологій розширеної реальності (XR). Це – чотири інноваційні діджитал-розробки:
- VR-квест у катакомбі з шаманським похованням із артефактами ритуального значення та анімованою тривимірною моделлю нашої служниці культу. Розробка постійно доступна для використання з VR-окулярами у нас в Центрі археології в м. Полтава. Також слідкуйте за графіком «виїзних екскурсій».
- Реконструкція зовнішнього вигляду шаманки при житті в технології AR (яка дозволяє побачити її онлайн через смартфон або планшет в доповненій реальності).
- WEBGL-мандрівка комплексами кургану передбачає широкі можливості для користувачів, схожі на комп’ютерну гру – долетіти до кургану та побродити похованням «катакомбниці»-шаманки, відкрити і прочитати текстові описи, продивитись світлини, прослухати аудіо. Розробка доступна онлайн через браузер чи телефон.
- 3D-реконструкції чотирьох поховань з кургану, самої шаманки та трьох її «сусідів», у такому вигляді, в якому вони були відразу після поховання.
Усі знахідки, що супроводжували шаманське поховання, у VR-продукті передбачають квестові активності для користувача в тому контексті, в якому вони, як вважають дослідники, слугували служниці культу.
Ознайомитись з відтвореною моделлю шаманки з території Гребінки на Полтавщині й дізнатися її історію можна перейшовши за цим посиланням.
Читайте також: У Рівному реконструювали ніж ХІ століття, знайдений на Волині