Запустили проєкт про культурну спадщину затопленої Бакоти

10 Жовтня 2023, 11:00
Запустили проєкт про культурну спадщину затопленої Бакоти 647
Запустили проєкт про культурну спадщину затопленої Бакоти

Громадська організація «Культурний Клуб» за підтримки Українського культурного фонду створили проєкт «Бакота в пошуках затопленої спадщини». Засновники хочуть відтворити спадщину регіону, який знищили 1980-х під час будівництва Дністровської ГЕС.

Про це повідомляє Суспільне Культура.

Бакота — затоплене село в Кам'янець-Подільському районі на Хмельниччині. Зараз це територія та околиці Бакотської затоки на Дністрі, яка займає площу 1590 га. Це популярне туристичне місце в Україні.

Бакота була великим стародавнім містом, столицею Дністровського Пониззя 12-13 століть. За часів Київської Русі воно слугувало торговим портом на Дністрі, а за Галицько-Волинського князівства стало важливим політично-адміністративним центром Поділля.

У 1981 році СРСР затопила Бакоту водою, адже будувала Новодністровську ГЕС. Під воду пішли майже 30 затоплених сіл, 16 тисяч гектарів сільськогосподарських земель, 100 гектарів лісу. Місцевих жителів переселили, культурна спадщина регіону затерлася.

«Культурний Клуб» вирішив відродити історичну й культурну спадщину Бакотського регіону. Їхні партнери — ГО ХОМГО «Територія» (організатори фестивалю Respublica) та Староушицька селищна рада.

У межах проєкту створили низку культурних продуктів та заходів:

  • інтерактивний артоб'єкт на оглядовому майданчику Бакоти (кам’яні брили, кожна з яких символізує 28 затоплених сіл, із QR-кодом з інформацією про історію та культуру кожного села);
  • експозицію з артефактів, знайдених на узбережжі річок Дністер, Ушиця і Жван та під час експедиції напівпокинутими селами і спілкування з громадою (фотографії людей, будівель, предмети побуту);
  • віртуальну екскурсію Бакотським скельним монастирем 12 століття;

  • мурал на стіні колишньої школи, а тепер «Бакота Хабу» (автор — лучанин Анд­рій Кальков) за мотивами робіт місцевого художника Олександра Грена, який жив та працював у Бакоті у 1920-х, тут створив образи подільських жінок, а згодом був репресований;
  • сайт як цифровий архів культурного надбання Бакоти;
  • аудіоархів фольклорних бакотських пісень у Народному музеї села Чабанівка. Крім пісень, також тут уміщені спогади бакотських переселенців про життя сіл до затоплення, обряди та звички;
  • новий культурний маршрут, що існує на сайті та як паперовий туристичний путівник і включає всі культурні об’єкти регіону.

Читайте також: Cтворять сайт про затоплені археологічні пам’ятки в долині Дністра

Коментар
26/05/2024 Неділя
26.05.2024
25.05.2024
24.05.2024