Київські митники вилучили порцелянові скульптури та колекцію документів ХІХ-ХХ століть

09 Жовтня 2023, 15:08
Київські митники вилучили порцелянові скульптури та колекцію документів ХІХ-ХХ століть 630
Київські митники вилучили порцелянові скульптури та колекцію документів ХІХ-ХХ століть
Під час митного контролю київські митники виявили посилку з культурними й історичними цінностями та запобігли їхньому незаконному вивезенню.
 
Про це повідомляє Державна митна служба України.
 
Міжнародне поштове відправлення з чотирма маленькими скульптурками та дев’ятнадцятьма документами і фото з ознаками старовини, прямувало із Запоріжжя до США. Митники скерували вкладення до Національного музею історії України для проведення експертизи щодо належності їх до культурних цінностей.
 
Як встановили експерти, чотири порцелянові скульптурки – це українська радянська скульптурна пластика малих форм 50-70-х років ХХ століття. Виготовлені вони на провідних свого часу порцелянових виробництвах України: Київському експериментальному кераміко-художньому та Городницькому порцеляновому заводах, яких на сьогодні вже не існує.
 
Три скульптури – «Галинка» (авт. Н. Воронізька-Гонсалес), «Космонавт-фотограф» і «Космонавт на місяці» (авт. В. Щербина) мають культурну та історичну цінність. Скульптурка «Колгоспниця» (авт. О. Крижанівський) має історичну цінність.
 
Сім документів та фото 1891-1925 років експерти віднесли до колекції, яка оповідає про родину Сушкових – батька та його дітей. Ці родинні документи теж визнали культурною та історичною цінністю, оскільки вони сукупно репрезентують актуальні суспільно-політичні процеси української історії. 
 
Це історія поштової служби в Україні, походження і соціальний стан службовців транспорту і зв’язку в Україні модерної доби.
 
Серед вилученого також дванадцять різних документів та фото, які експертами визнано історичною цінністю. Частина з них має безпосередній стосунок до території України, зокрема, до часу становлення радянської влади та індустріалізації 1930-1940-років. 
 
Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого дозвільного документа митникам не надали. 
 
Стосовно громадянина, який відправляв культурні цінності за кордон, Київська митниця склалала протокол про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України. Культурні та історичні цінності вилучили.
 
Експерти зазначають, що нині серед колекціонерів скульптурок спостерігається певна зацікавленість авторською продукцією Київського експериментального кераміко-художнього та Городницького порцелянового заводів. 
 
Враховуючи, що національна порцелянова галузь на початку ХХІ століття практично перестала існувати, а роботи українських митців 50-70-х років ХХ століття стали належати до рідкісних авторських екземплярів, їхнє місце – в музейних колекціях як предметів українського декоративно-ужиткового професійного мистецтва.
 
Що ж до колекції родинних документів, експерти вважають, що в Музейному фонді України важко відшукати аналогічного роду документальний комплекс, за яким можна було б проілюструвати одночасно події та явища історії України того періоду.
 
Коментар
21/04/2024 Неділя
21.04.2024
20.04.2024
19.04.2024