У Колодяжному до Дня пам'яті Олени Пчілки висадили бузок

04 Жовтня 2023, 16:15
У Колодяжному до Дня пам'яті Олени Пчілки висадили бузок 1608
У Колодяжному до Дня пам'яті Олени Пчілки висадили бузок
До Дня пам'яті Олени Пчілки біля «Білого флігеля» висадили садженці бузку.
 
Про це повідомляє Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки.
 
Садиба Косачів у Колодяжному завжди потопала у зелені і була тим місцем, яке Леся Українка називала «домом». Там росло багато кущів бузку різного кольору. Також зі спогадів Ізидори Косач-Борисової відомо, що «серед квітників було декілька гарненьких альтанок з бузку, ясмину й дикого винограду й мамина улюблена, вся повита капріфолієм».
 
Переселившись у Колодяжне на постійне проживання Косачі почали відразу дбати про затишок обійстя. Про це Леся Українка пише у листі до своєї бабусі Єлизавети Драгоманової 1884 року: «Ми розводимо цілий новий садок; виписали багацько кущів і дерев...».
 
«І хоч того всього було вже багато, та батьки наші щороку ще виписували з гарних садівництв все нові й нові. Щоосени досаджували щось, діти охоче допомагали в цьому мамі, що сама вибирала місце і казала, що садити», – згадувала Ізидора Косач-Борисова.
 
У Косачів було три сади: старий, молодий та наймолодший. Родина дбала, щоб були і дуже ранні, і пізніші, і дуже пізні сорти. У садах зростали груші, яблуні, сливи, вишні, малина, агрус, порічки, смородина, кизил і разом з тим каштани, липи та тополі.
 
Сьогодні в садибі і досі росте груша, яку посадила Ізидора та старі кущі кизилу. На тому місці, де був старий сад Косачів, який виходив до сажавки і нині росте стара груша. Ще один фруктовий сад був у Косачів на господарському дворі. 
 
Так, у 2021 році на частині території, що колись слугувала господарським подвір'ям заклали екосад з більше п'ятдесяти фруктових дерев. На самій же садибі, як і за життя Косачів нині також зростають груші, яблуні, вишні, сливи, смородина, порички, агрус та малина. 
 
Продовжуючи традиції Косачів, музейні працівники щороку дбають про затишок та озеленення садиби. Так у 2021 році, щоб продовжити життя «Ізидориній груші», висадили саджанці, які вивів співзасновник журналу «Сонце Сад» Остап Михаць.
 
«Підтримуючи ошатність садиби музейні працівники, як і за часів Косачів, що полюбляли постійно оновлювати свій сад новими сортами декоративних рослин, урізноманітнили насадження садиби півонією деревоподібною (зернини якої сходили три роки), що нині красується під вікнами «Сірого флігеля», деревами катальпи, яку подарувала музею Колодяжненська сільська рада, з якою музей підтримує дружні відносини, а також декоративними кущами , які музей отримує в подарунок від «Лісів України», – йдетьсяу дописі.
Коментар
12/04/2024 П'ятниця
12.04.2024
11.04.2024