До українського музею передали австрійську брошуру 1934 року зі світлинами про Голодомор

03 Жовтня 2023, 15:29
Жертви голоду. Харків, 1933 р. Фото А. Вінербергера 864
Жертви голоду. Харків, 1933 р. Фото А. Вінербергера

У переданій  брошурі вперше були надруковані 17 знімків австрійського інженера про Голодомор в Україні, зокрема й ті, які нині є найвідомішими фотосвідченнями про цей злочин комуністичної влади.

До фондів Музею Голодомору передали брошуру «Russland wie es wirklich ist!» Александра Вінербергера, видану в 1934 році – повідомляють на фейсбук-сторінці цього закладу.

Брошура німецькою мовою (в перекладі «Росія, якою вона є насправді») була написана австрійським інженером одразу після повернення з СРСР, де під час роботи на радянському підприємстві в Харкові в 1933 році він став свідком Голодомору. 

Вражений жорстокістю радянського режиму та суцільною брехнею про «успіхи», він вирішив негайно повернутися до Австрії. Також йому вдалося вивезти фотоплівки, таємно зроблені в тодішній столиці радянської України, де зафіксовано голод, якого, як стверджувала сталінська влада, в Україні «не було».

Саме в цій брошурі вперше були надруковані 17 знімків Вінербергера, зокрема й ті, які сьогодні є найвідомішими фотосвідченнями Голодомору. На обкладинці брошури – відома світлина з Харкова, де тіло померлого чоловіка обступили люди. 

Побоюючись за безпеку Вінербергера, автора знімків у брошурі не було зазначено. У своїй книжечці (всього на 16 сторінок) Александр намагався показати світу, заколисаному радянською брехнею, що в радянському «раю» все зовсім не так, як це подає офіційна влада. Він сподівався, що ці знімки і його правдиві враження від побаченого в Совєтському Союзі, спричинять на заході вибуховий ефект. Але світ знову промовчав.

Брошуру передала Музею знімальна група компанії «ГУД МОНІНГ ДІСТРІБЬЮШН», а їй, своєю чергою, цінний екземпляр дістався від пана Йозефа Фогля – австрійського дослідника, який першим дослідив біографію Вінербергера. 

Під час інтерв’ю, яке знімальна група записувала в рамках знімання документального фільму «Сімейний альбом», партнером якого є Музей Голодомору, дослідник погодився передати рідкісний екземпляр брошури з особистого архіву для українського музею.

Музейники вдячні Йозефу Фоглю, режисерці Марині Ткачук і всій знімальній групі за цінний подарунок та закликають громадян передавати музею речі, світлини або видання періоду Голодомору та 1930-х років.

Читайте також: У Музеї окупації Латвії експонується виставка про Голодомор 1932-1933 років

Коментар
23/07/2024 Вівторок
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром