Волинська ікона: Діва Марія та Спас Еммануїл з Маневиччини

01 Жовтня 2023, 11:54
Ікони Спаса Еммануїла та Діви Марії 829
Ікони Спаса Еммануїла та Діви Марії

Невідомий маляр створив образи Божої матері та Ісуса Христа, наповнивши їх ніжними, ласкавими та тендітними рисами.

У Музеї Волинської ікони зберігаються два експонати, які привертають увагу своєю незвичною іконографією: образи Діви Марії та Спаса Еммануїла. Про це йдеться на фейсбук-сторінці закладу.

Ікони подарував музею у 1980 році мешканець села Мала Осниця Маневицького району. Невеличкий розмір ікон свідчить, що вони, найімовірніше, використовувалися як хатні. Створив їх невідомий маляр на початку ХІХ століття, наповнивши образи ніжними, ласкавими та водночас тендітними рисами.

Христос зображений як дитина, риси його обличчя по-дитячому повні, але його погляд не за віком серйозний. Передача дітей як маленьких дорослих взагалі характерна для іконопису, але погляду Еммануїла властива особлива не дитяча серйозність. Христос у руках тримає державу – символ влади земної і небесної.

Діва Марія зображена з підкреслено юним ликом, великі виразні очі яскравою плямою виділяються на її обличчі.

Наголос на дитячі риси немовляти Христа та Марії поширюються в іконописі з XIV століття під впливом західноєвропейського живопису. Однак такий варіант іконографічного типу є абсолютно не характерним для православної традиції і можливий лише для католицької.

 

Читайте також: Волинська ікона: «Успіння Богородиці» ХVIII століття

Коментар
25/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024