У засвіти відійшов кримський історик Олекса Гайворонський

27 Вересня 2023, 16:52
Олекса Гайворонський 768
Олекса Гайворонський

Після тривалої хвороби помер історик та письменник Олекса Гайворонський

Про це пише Дектектор Медіа з посиланням на видання Crimean Tatars у Facebook.

«Після тривалої хвороби помер відомий історик, письменник, великий друг кримськотатарського народу пан Олекса Гайворонський. Його внесок в історію кримських татар важко оцінити. Він відкрив нам світ Кримського ханства і Золотої Орди, розповів про всі збережені пам'ятки півострова. По клаптику збирав історію Криму і щедро ділився своїми знаннями», — йдеться у повідомленні.

Олекса Гайворонський був відомим істориком як в Україні, так і за її межами. Його дослідження можна було побачити на телеканалі ATR у програмі «Прогулянки Кримом з Олексою Гайворонським»,  у матеріалах для «Радіо Свобода» та видання Crimean Tatars.

У 2016 році історик презентував книгу «Країна Крим. Нариси про пам’ятки історії Кримського ханату» на Форумі видавців у Львові. Також Олекса Гайворонський є автором двотомника «Повелители двух материков» про історію Криму XV–XVIII століть.

Саме Олекса Гайворонський створив сценарій першої кримськотатарської дитячої казки «Гидир-Деде». Він дослідив біографію Ісмаїла Гаспринського для фільму «Перекладач» та познайомив нас із біографією Бекіра Чобана-Заде у фільмі «Шлях джигіта».

Після окупації Криму у 2014 році залишився в рідному Бахчисараї. Гайворонський казав, що лишається громадянином України, який продовжує жити в Криму, та називав себе «бранцем історичних обставин».

У січні 2017 року історик видалив усі свої сторінки в соціальних мережах, залишивши тільки посилання на електронну пошту на своїй фейсбук-сторінці.

Коментар
04/12/2023 Неділя
03.12.2023
02.12.2023