Біля замку на Закарпатті встановили «вартового»

19 Вересня 2023, 18:08
Біля замку на Закарпатті встановили «вартового» 328
Біля замку на Закарпатті встановили «вартового»

На підйомі до Хустського замку, біля великого кам‘яного макету фортеці встановили днями скульптурну композицію «Вартовий Хустського замку». 

Про це пише видання Varosh.

«Фігура кота в рицарському обладунку вибрана для скульптури невипадково», – пояснив голова Асоціації екскурсоводів Закарпаття Олександр Шершун.

Образ кота в обладунку другої половини XIV ст. відсилає нас до імені першого відомого коменданта фортеці Домініка Мачки (Dominiko dicto Macska). 

«Він згадується у хартії короля Людовіка І Великого від 21 червня 1353 року. Крім Хустської фортеці Домінік був віце-ішпаном комітату Мараморош та комендантом замку Нялаб (с.Королево). У місцевій говірці мачка – це кішка. Звідси і з’явився образ грізного капітана в образі кота», – сказав автор композиції Роман Гайделбахер

Шолом, меч та морда викувані з нержавіючої сталі, це дає змогу не фарбувати, а залишити в їх «голому» металі. Все інше зроблено із звичайної сталі, та пофарбовано, щоб запобігти корозії та акцентувати увагу на основних елементах.

Олександр Шершун додав: цікава деталь композиції – забрало шолома «Гундсгугель».

«З німецької перекладається, як «собачий капюшон», – розповів Олександр. – Одними з найпоширеніших зловісних образів у фольклорі були «песиголовці». Частина краєзнавців вбачає у них татар. Хуський замок захищав не лише «соляний шлях», а й навколишні землі, у тому числі і від татарських набігів, зокрема гарнізон фортеці у 1717 році розбив 12-тисячну орду».

В команди є ідея продовжити цю ж тематику історичних скульптурних композицій по інфших фортецях Закарпаття. Є образи для Мукачівського замку і фортеці «Сент-Міклош».

Пам’ятник виготовлено у межах заходів міжнародного проекту «Лєско і Хуст: історія – це наша сила», що фінансується Європейським Союзом.

 

Коментар
25/09/2023 Понеділок
25.09.2023
24.09.2023
23.09.2023