182 роки тому народився історик Михайло Драгоманов

18 Вересня 2023, 14:00
Михайло Драгоманов 904
Михайло Драгоманов

У Гадячі (Полтавська область) 18 вересня 1841 року народився історик, фольклорист, публіцист та громадський діяч Михайло Драгоманов. Його сестра – письменниця Ольга Пчілка, мати Лесі Українки.

Походив із родини дрібних дворян, нащадків козацької старшини, де сповідували ліберальні погляди. Про це пише Український інститут національної пам'яті.

Навчався і працював у Київському університеті. Один з організаторів «Старої громади» в Києві. Палкий патріот, знавець рідної й світової культури (знав п’ять європейських мов). Лідер передової суспільно-політичної думки в Україні після смерті Тараса Шевченка

Вважав, що здобувши самостійність, українці займуть достойне місце серед народів світу. Бо відсутність незалежності «є головною причиною тієї хвороби, котра під’їдає всі зусилля українського народу». 

У 1875 році його звільнили за політичну неблагонадійність (за доносом русофіла Михайла Юзефовича, одного з ініціаторів «Емського указу»), емігрував до Швейцарії. Створив осередок української еміграції в Женеві, заснував безцензурну друкарню. 

«Українцям лишається йти своєю дорогою і працювати, працювати й працювати для свого народу, сподіваючись тільки на свої сили, не звертаючи занадто великої уваги на сторонніх воронів – ні на тих, що каркають безглуздими циркулярами, ні на тих, які  думають збити їх із природної і чітко обдуманої дороги вдаваними солов’їними піснями», – писав Михайло Драгоманов на чужині.

Пізніше викладав у Софійському університеті. Зіграв важливу роль у творенні першого українського політичного проєкту – Русько-Української радикальної партії (1890). Вважав себе соціалістом, однак визнавав пріоритет свободи особистості над класовими і національними інтересами. 

Критично сприймав марксизм і рішуче заперечував терористичні методи російських народників, вважаючи, що «чиста справа потребує чистих рук». Михайло Драгоманов помер 2 липня 1895 у Софії (Болгарія).

Читайте також: Коли народилася Олена Пчілка: справжня дата

Коментар
16/07/2024 Вівторок
16.07.2024
15.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром