У Києві презентували виставку, яка присвячена репресованій українській інтелігенції

13 Вересня 2023, 16:46
У Києві презентували виставку, яка присвячена репресованій українській інтелігенції 1262
У Києві презентували виставку, яка присвячена репресованій українській інтелігенції

У Музеї видатних діячів української культури відкрилася виставка з символічної назвою «[НЕ]ЗНИЩЕН[Н]І», присвячена репресованій за сталінських часів українській інтелігенції.

Презентація відбулася у вівторок, 12 вересня. Про це повідомили в музеї.

Мультимедійний історичний проєкт «[Не]знищен[н]і» розповідає нашу історію від початку репресивних переслідувань, ілюструючи її особистими життєвими сценаріями культурних та громадських діячів. 

«Уже з першим приходом більшовиків до Києва під прицілом ЧК опинилися представники української інтелігенції, діячі Центральної Ради та українського уряду. В наступні десятиліття совєтська влада системно нищила носіїв української ідеї та культури, прагнучи стерти нашу ідентичність. У проєкті «[Не]знищен[н]і» ми на прикладі найвідоміших родин розкажемо цю історію. Ще з другої половини ХІХ ст. Косачі, Франки, Черняхівські та Стешенки доклали чималих зусиль задля пробудження національної самосвідомості українців, плекали ідею незалежної України, за часів Української революції – працювали над її реалізацією в різних сферах життя. І звичайно, що у ХХ ст. вони і стали тими, в кому совєтська влада вбачала найбільшу небезпеку. Всі злочини тієї влади, вся жорстокість, з якою вона намагалась розправитися з носіями української ідеї, стали марними і доказ того – незалежна Україна. Цей проєкт є вкрай важливим у контексті формування національної пам'яті, адже ми створили його не лише, щоб розказати про драматичні сторінки нашої історії, а й щоб ще раз наголосити на злочинах росії, свідками яких на сьогодні є ми. Це лише продовження того, що вони чинили в минулому. Тому ми маємо про це багато говорити, маємо знати свою історію, знати всю правду, щоб більше не дати себе одурити ніколи знову», – зазначила кураторка проєкту Ольга Гураль.
Для створення виставки використані матеріали з Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки, Галузевого державного архіву СБУ, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву, меморії з Фонду Івана Франка, а також експонати Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та з колекції Музею видатних діячів української культури. 
 
У виставкових залах можна побачити копії особових справ з архівів, матеріали періодичної преси, відеохроніки, світлини, листування видатних діячів та їхніх нащадків із в’язниці, а також деякі особисті речі.
 
Окрім історичних документів, на сприйняття виставки впливають інсталяції – імітація тюремної камери, схожої на ту, яку замальовувала у своєму записнику Людмила Старицька-Черняхівська, метафора вагону поїзда, якими засуджених везли на заслання та інсталяція-метафора Биківнянського лісу, який був не просто місцем злочину, а й символом знищенності українців.
 
Важливими акцентами експозиції є справа «Козача Рада Правобережної України», процес Спілки визволення України, який називають найбільшою PR-кампанією совєтської влади, Биківнянська трагедія, хвиля репресій інтелігенції на початку війни Німеччини з СССР, а також сучасний період – ті реалії, у яких ми живемо зараз і в яких знову є фізичне знищення окупантами українських митців.
 
У рамках виставки пройде цикл лекторіїв від провідних фахівців на різну тематику, що допоможуть глибше пізнати історію репресивних переслідувань українців. Усі анонси з'являтимуться заздалегідь на сторінках Музею у соціальних мережах.
 
Кураторка проєкту: Ольга Гураль – директорка Музею видатних діячів української культури. Художник проєкту: Дмитро Максименко. Проєкт реалізований за підтримки Українського культурного фонду.
 
Партнери проєкту: Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», Міжнародний Фонд Івана Франка, Галузевий архів Служби безпеки України, Центральний державний архів громадських об'єднань та україніки, Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, Українська вільна академія наук у США.
 
Виставка відятиме по 31 жовтня. 

Фото: Музей видатних діячів української культури

Коментар
20/03/2025 Четвер
20.03.2025
19.03.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром