З нагоди Дня міста в Луцьку представлять особливу ікону

09 Вересня 2023, 12:00
Ікона «Святий Каетан Театинський (Тієнський)» 957
Ікона «Святий Каетан Театинський (Тієнський)»

Цими вихідними, 9 – 10 вересня, у Луцьку відзначатимуть День міста. З цієї нагоди для лучан та гостей міста презентують особливу пам'ятку – ікону «Святий Каетан Театинський (Тієнський)» середини ХVІІІ ст., на якій він зображений як покровитель Луцька.

Про це йдеться на сторінці Музею волинської ікони у фейсбуці.

Вперше про образ написав у 1938 році в журналі «Земля Волинська» дослідник волинської старовини Збігнєв Ревський. У своїй статті він розповів, що пам'ятку знайшли у колишньому Дубнівському монастирі бернардинів. Через те, що за постаттю святого можна було розпізнати краєвиди Луцька, її придбали для Волинського музею у Луцьку.

Для того, щоб зрозуміти, чому саме Святий Каетан зображений як патрон Луцька, варто звернутись до його біографії та історії появи ордену театинців у місті. Житійна розповідь про нього досить коротка. Народився біля 1480 році в давній дворянській родині в італійському місті Тієні. По завершенню освіти був прийнятий знаменитим папою Юлієм II в число протонотаріїв апостольського престолу. У 1527 році, намагаючись реформувати життя, мораль та освіту парафіяльного духовенства, став одним з засновників чоловічого ордену священників римо-католицької церкви, який став називатись Театинським, на ім'я його першого магістра, єпископа Караффа Театинського – майбутнього римського папи Павла ІV. Члени ордену розійшлись по території Європи, засновуючи монастирі, поширилися й на теренах Речі Посполитої, в першу чергу у Львові.

Як зазначають дослідники, з ХVІІІ ст. ікони з образом Св. Каетана стали розміщувати у кожному костелі ченців-тринітаріїв, як своєрідну присвяту йому, адже вважали святого своїм покровителем. Його іконографія була доволі розгорнутою і представляла у різних епізодах життя. Однак, найчастіше маляри зображували святого з Дитям Ісусом на руках.

Луцька ікона особливо цікава для громади. Адже за постаттю Каетана змальований давній Луцьк: костели Св. Трійці, Петра і Павла, Луцький Верхній замок із високим куполом церкви Іоана Богослова, частина укріплень Окольного замку, монастирський комплекс тринітаріїв. Тепер це частина території історико-культурного заповідника «Старий Луцьк».

На тлі ікони, над будівлями, художник зобразив маленьких ангелів, які тримають у руках і посипають місто та монастир колосками та білими лілеями, поширеними атрибутами Святого, тут – символом добробуту, щастя та благовоління Господнього.

Коментар
12/04/2024 П'ятниця
12.04.2024
11.04.2024