В Острозі створюють віртуальний музей іконопису

30 Серпня 2023, 12:41
В Острозі створюють віртуальний музей іконопису 611
В Острозі створюють віртуальний музей іконопису

Три десятки унікальних ікон оцифровують у Державному історико-культурному заповіднику Острога. За підтримки Українського культурного фонду створять Віртуальний музей у рамках проєкту «Острозька іконописна майстерня:віртуальний музей». 

Про це повідомляє Рівненська обласна рада.

Відомо понад пів сотні ікон острозької школи. Побачити їх можна в Київському та Львівському національних музеях українського мистецтва, в краєзнавчих музеях Рівного та Житомира, у Луцькому Музеї волинської ікони.

Та найбільша колекція творів зберігається в Державному історико-культурному заповіднику Острога. Відкрив майстерню львівський дослідник-мистецтвознавець Павло Жолтовський.

Унікальності іконам, та іконописній майстерні загалом, надають посмішки на обличчях святих. Незабаром їх зможе побачити кожен, хто має доступ до інтернету. 

Читайте також: В Острозі музейники зацифровують документи Преображенського монастиря з VIII-XIX століть

Втілює проєкт Громадська організація «Братство імені князів Острозьких». Віртуальний музей Острозької іконописної майстерні став цифровим продовженням «Експозиції Острозька іконописна майстерня», який здійснювали у заповіднику у 2021 році.

Над оцифруванням робіт працюватимуть спеціалісти «Студії розвитку туристичного іміджу малих міст». Команда фахівців з відповідним обладнанням та досвідом роботи створять деталізовані копії кожного полотна. 

В основу цифрового музею буде покладено каталог творів з описами та можливістю їх збільшення, 3D реконструкції іконостасу та волинської церкви XVIII століття, відеоекскурсії, тематичні тексти з інтерактивними матеріалами та відео 360 градусів для демонстрації в окулярах доповненої реальності (VR) ролика про творчість острозького майстра.

Детальний підхід до створення копій допоможе не лише отримати доступ до колекції, усіх зацікавлених, а й зберегти наше культурне надбання. 

«На жаль, уже маємо негативні приклади, коли росія грабувала, або ж знищувала українські музеї. Згадаємо зруйнований ракетою музей Григорія Сковороди на Харківщині, чи пограбовані окупантами краєзнавчі музеї Херсонщини. Росіяни прагнуть не лише фізично нас знищити, а й стерти нашу культуру та історію. Саме тому у Державному історико-культурному заповіднику Острога ми провели низку заходів зі збереження найцінніших експонатів. Через те, що частина наших колекцій перебуває у сховищах, наразі побачити їх вживу неможливо. Окрім того, що створення цифрових копій музейних предметів є важливим і дієвим способом збереження, вона надає доступ до них українцям де б вони не знаходилися», – розповів керівник проєкту, заступник директора заповідника з наукової роботи Андрій Брижук.

Роботу над створенням віртуального музею Острозької іконописної майстерні почали в червні. Оцифрування полотен триватиме до жовтня 2023 року. Колекції розмістять у відкритому доступі на сайті музею.

Читайте також: Віртуальна реставрація: у музеї в Рівному працюють над 3D-форматом ікон ХІІІ-ХХ століть

Коментар
29/02/2024 Середа
28.02.2024
27.02.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром