Віртуальна реставрація: у музеї в Рівному працюють над 3D-форматом ікон ХІІІ-ХХ століть

28 Серпня 2023, 11:51
Зацифрування ікони 723
Зацифрування ікони

У Рівненському обласному краєзнавчому музеї планують зацифрувати понад 160 ікон з колекції іконопису. 

Одигітрія з Дорогобужа, датована кінцем ХІІІ століття, – одна з найдавніших богородичних ікон в Україні. Для чого зацифровують музейну збірку та як відбувається процес, ідеться в матеріалі Суспільного.

Ікони в 3D-форматі зацифровує фотохудожник Дмитро Крахмалюк.

«Потрібно освітити об’єкт рівномірно, з усіх сторін, а потім — зробити фотографії. Одна сторона — це приблизно 200 знімків. Потім програма виставляє ці знімки в просторі, робить 3D-модель. А я вже її потім обробляю, викладаю на сайт, де її можна буде покрутити», — зазначив він.

3D-моделі 35 ікон уже готові.

«У мене задача не стільки відтворити кожну тріщинку, скільки відтворити просто образ. Щоб людина бачила і живопис, і те, як зроблена ця ікона. Тобто людина може повернути цю ікону і побачити тильну сторону, з чого вона зроблена: з якої дошки, якого дерева», – розповідає він.

У музейній колекції є іконопис як народних умільців, так і професійних майстрів, повідомила заступниця директора обласного краєзнавчого музею Тетяна Самсонюк. Серед них – одна із найдавніших богородичних ікон в Україні, це Богородиця Одигітрія з Дорогобужа, датована кінцем ХІІІ століття.

З початку повномасштабного вторгнення її забрали з експозиції й заховали. Зацифрування колекції допоможе зберегти культурні цінності в період війни.

«Насамперед ми взялися за духовну спадщину, адже це те, що вирізняє нас і показує нашу особливість. І зараз от ця хвиля української культури, яка пішла Європою, пішла світом. Коли ми на слуху в усього світу, то, очевидно, повинні показати те, що тебе вирізняє від нашого сусіда. А це, власне, наша школа духовного живопису, наше коріння, наша духовність», – каже Тетяна Самсонюк.

Зі слів Тетяни Самсонюк, частина ікон музейної колекції не мають детального опису. Переведення їх у цифровий формат та поширення на мистецьких платформах допоможе залучити експертів для ідентифікації робіт.

«Це й віртуальна реставрація, яка дає нам можливість якісь втрачені фрагменти або елементи, які від'єднані від тієї самої ікони, об'єднати в єдиний твір і показати, як би він міг виглядати», – зазначає Тетяна.

Над зацифруванням колекції ікон працюватимуть до кінця 2023 року і її можна буде переглянути на сайті музею.

Читайте такожНа Волині історик і художник шукають і реставрують стародавні ікони

Коментар
23/04/2024 Вівторок
23.04.2024
22.04.2024
21.04.2024
20.04.2024