Археологи виявили поховання монахинь в урочищі Острів Дубовець

19 Серпня 2023, 10:49
Археологічні розкопки 2495
Археологічні розкопки

Вже традиційними для Дубна стали розкопки в урочищі Острів Дубовець, зниклого Підборецького Свято-Вознесенського монастиря (1592-1832).

Роботи проводилися за ініціативи Міжрегіональної громадської наукової організації «Дубенський археологічний осередок» спільно з Державним історико-культурним заповідником міста Дубна. Цьогоріч експедиція розпочалася 17 липня та тривала майже місяць. 

Протягом цього часу археологи знайшли велику кількість цікавих знахідок. Учасники експедиції виявили давню кераміку та крем'яні вироби, датовані від епохи пізнього кам'яного віку до середньовіччя. Окремо варто виділити булавку XVIII століття.

«Копала свій об'єкт та несподівано для себе побачила серед ґрунту блиск, трохи розкидала землю руками та знайшла булавку, ймовірно, другої половини XVIII століття. Вона настільки маленька, що сама не повірила знайденому. Наче доля!», – розповіла учасниця розкопок Олеся Євсєєва.

Читайте також: Пересопниця: які знахідки виявили під час археологічних розкопок

Археологи виявили підвальні частини споруд монастиря, де знайшли керамічний і скляний посуд, кахлі, ножиці, а також перстень, який датують XVII століттям.

Читайте також: Вершник на коні: у Володимирі археологи знайшли керамічну фігурку орієнтовно 16-17 століття

Головним відкриттям стали шість поховань монахинь з різноманітним супроводом: натільні хрести, поясні пряжки, вервиці з хрестиками та медальйонами, гаптовані наличники, наперсток, а також частково збережений текстиль. 

Поховання належать до пізнього етапу існування монастиря в рамках XVIII–початку ХІХ століття.

Слід зазначити, що одне поховання знаходилося в склепі, який, за думкою завідувача відділу історії Державного історико-культурного заповідника міста Дубна, за сумісністю керівника практики Юрія Пшеничного, може належати особі високого духовного сану.

«Сама конструкція та той інвентар, який віднайшли вказує на те, що це однозначно була особа досить високого духовного сану, можливо, це ігуменя – настоятелька монастиря», – розповів археолог.

На жаль, сам склеп не надав великої кількості інформації, бо як вважають фахівці, був пограбований.

«Поховання явно має ознаки пограбунку, адже повністю зруйноване склепіння та відсутній натільний хрест», – зауважив Юрій Пшеничний.

Читайте також: Створили онлайн-виставку про археологічні дослідження на Рівненщині

В розкопках брали участь не тільки професійні археологи, а й студенти Національного університету «Острозька академія» та Рівненського державного гуманітарного університету. Вони мали змогу пізнати особливості археологічних експедиції, проходячи практику.

«Їхати сюди було страшно, але виявилося того вартим. Це один з найкращих спогадів в моєму житті. За ці тижні зрозумів, що хочу продовжувати копати та брати участь в подібних експедиціях», – розповів студент Острозької академії Іван Усик.

Археологічні розкопки завершені, а всі зібрані матеріали відправили на опрацювання в Державний історико-культурний заповідник Дубна.

Читайте такожВрятовані скарби: у Національному музеї історії України відкрилася виставка

Альбіна Заяць

Коментар
04/03/2024 Понеділок
04.03.2024
03.03.2024
13:45