Викрадені реліквії синагог Тернопільщини опинилися в Москві

13 Серпня 2023, 18:10
Розграбована синагога в Підгайцях. Фото: Роман Маленков 1021
Розграбована синагога в Підгайцях. Фото: Роман Маленков

Команда громадської організації «Україна Інкогніта» з'ясувала, що на замовлення росіян у 2013-2014 роках пограбували синагоги в Чорткові та в Підгайцях

Про це йдеться у статті Дмитра Полюховича на сайті «Україна Інкогніта»

Синагога у Чорткові (XVIIІ століття) має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Синагога у Підгайцях – пам'ятка архітектури національного значення, спорудження якої відносять до кінця XVІ – початку XVII століть. 

Приводом для розслідування «Україна Інкогніта» стало повідомлення видання «Чортків.City», що вкрадені у 2014 році невідомими злочинцями трьохсотлітні різьблені двері із синагоги Чорткова виявилися в експозиції Музею історії євреїв в Росії (Москва).

Читайте також: Історія розкрадання українських культурних цінностей

Двері Чортківської синагоги на своєму споконвічному місці (фото: Вікіпедія) та у Москві
Двері Чортківської синагоги на своєму споконвічному місці (фото: Вікіпедія) та у Москві

Про це розповів керівник юдейської громади Чорткова Яков Баранов.

«Відреставровані двері, зняті з недіючої Головної синагоги… викрадені ще у 2014 році, нині знаходяться у фондах єврейського музею на Поклонній горі російської столиці. У цій афері замішані впливові люди. І наші релігійні лідери, на жаль, також приклали свою руку. Один із них – не буду називати прізвища – виконував замовлення головного рабина Росії Берл Лазаря.

Мені відомо імена всіх, хто це організував, хто виконував цей злочинний наказ, хто сприяв у цьому. Просто так їх не могли звідти забрати, адже територія донедавна була повністю загородженою. У кримінальній справі все це є. Ми зверталися в поліцію, Генеральну прокуратуру, СБУ тощо. У мене є всі документи, відповіді на наші листи-звернення. До суду справа зі зрозумілих причин так і не дійшла. Хотілося б глянути у вічі молодому лейтенантику, який вів цю кримінальну справу. Там все «сфабулено» по повній програмі за командою зверху», – підсумував Яков Баранов.

У цьому повідомлені «Україну Інкогніта» зацікавив часовий збіг. Приблизно у той час із давньої синагоги в Підгайцях теж пропали унікальні реліквії – барокове білокам’яне різьблене оздоблення ніші з молитовної зали та різьблена таблиця з написом «Це ворота Господа — праведні ввійдуть через них» (Псалом 118), що прикрашала вхід до божниці.

Коли саме це сталося – невідомо, але влітку 2013 року ці реліквії ще були на своєму споконвічному місці. 

Читайте також: Один з найвидатніших єврейських мислителів народився на Волині: що відомо про Давида Га-Леві Сеґала

Таблиця над входом до синагоги. Фото: Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина
Таблиця над входом до синагоги. Фото: Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина

Спроба з’ясувати, чи немає зв’язку між крадіжкою трьохсотлітніх дверей в Чорткові, та зникненням майже чотирьохсотлітнього різьбленого оздоблення в Підгайцях увінчалася успіхом. 

Обрамлення ніші. До та після мародерства. Фото: Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина
Обрамлення ніші. До та після мародерства. Фото: Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина

Таблиця, що донедавна прикрашала вхід до пам’ятки архітектури національного значення, теж знайшлася в експозиції все того ж московського музею (МІЄР). Цікаво, що вкрадена реліквія з Підгайців там виставлена поруч із вкраденими дверима синагоги в Чорткові.

Читайте також:Вбивство цадика у Володимирі 1792 року: контекст та деталі

Дірка на місці вкраденої таблиці (фото: Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина) та крадений артефакт у московському музеї (біля вкрадених дверей)
Дірка на місці вкраденої таблиці (фото: Українські Архітектурні Пам’ятки. Спадщина) та крадений артефакт у московському музеї (біля вкрадених дверей)

Росіяни за допомогою своїх українських посіпак вкрали ці чималі реліквії коли вже тривала російсько-українська війна. Яким чином ці чималі артефакти доправили на терени країни-агресора – ще те питання. 

Питанням є й те, як величезні кам’яні блоки змогли демонтувати із пам’ятки національного значення – синагога в Підгайцях стоїть в самісінькому центрі міста і провести такі масштабні роботи непомітно просто неможливо. 

Досить вірогідно, що до мародерства в синагогах Чорткова та Підгайців долучилися одні й ті самі люди.

Якщо по крадіжці в Чорткові відкрито кримінальне впровадження, то чи є таке впровадження відносно крадіжки різьбленого оздоблення з пам’ятки національного значення в Підгайцях, «Україні Інкогніта» невідомо.

Команда сподівається, що Україна на міжнародному рівні поставить питання про крадіжку росіянами єврейських реліквій та про повернення їх додому. Зрозуміло, що в умовах війни, коли на окупованих теренах Росія відкрито та не ховаючись грабує українські музеї, про термінове повернення не йдеться. 

До повернення реліквій мають долучитися й міжнародні єврейські організації, – що у випадку Чорткова, що, особливо, у випадку в Підгайцях, маємо блюзнірську наругу над давніми єврейськими пам’ятками. 

Варто зауважити, що демонтаж кам'яних архітектурних деталей в синагозі Підгайців негативно вплинув на стан споруди не лише естетично, але й фізично.

Читайте також: Єдинороги, грифони та леви на мацевах в Острозі

Голова «Україна Інкогніта» Роман Маленков зазначив, що громадська організація обов’язково звернеться, щодо  викрадення реліквій із пам’ятки національного значення і перевезення їх на територію Росії у правоохоронні органи, Міністерство культури та інформаційної політики та Міністерство закордонних справ. 

Також буде звернення й до посольства Ізраїлю, адже йдеться про паплюження та мародерство об’єктів єврейської культурної, історичної та духовної спадщини.

Читайте також: «Вікі любить пам’ятки»: обрали найкращі фото в номінації «Єврейська спадщина»

Коментар
29/02/2024 Четвер
29.02.2024
28.02.2024
27.02.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром