У Варшаві 211 років тому народився Юзеф Крашевський, автор численних історичних творів

28 Липня 2023, 14:11
Будинок у Житомирі, у якому мешкав Юзеф Крашевський 358
Будинок у Житомирі, у якому мешкав Юзеф Крашевський

Видатний польський письменник тривалий час мешкав на Волині.

28 липня 1812 році  у Варшаві народився Юзеф Ігнацій Крашевський, дитинство якого минуло в сільській місцевості, серед мальовничої природи Волині. Про це йдеться на сайті Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олега Ольжича.

Закінчивши середню школу, майбутній письменник вступив у 1829 році на філологічний факультет Вілінського університету. В період навчання брав активну участь у студентському житті та антиурядових гуртках, друкувався в періодичних виданнях. Через рік його заарештували та засудили до тюремного ув’язнення. Вийшовши у 1832 році з ув’язнення, Крашевський свою 20-річну і найбільш плідну частину життя пов’язав з Волинню.

В 1838 році Юзеф одружується і разом з дружиною поселяється на Волині, спочатку в селі Омельне Луцького повіту, потім в селі Городець біля Луцька. Влітку перебуває в Киселях Урбановських, взимку виїздить у Дубно, Київ, Одесу. Під час подорожей він спілкується з краєзнавцями і дослідниками старожитностей, здійснює плідну роботу зі збирання і вивчення документів та джерел з історії землі Волинської. Саме в цей період він написав багато мистецтвознавчих і публіцистичних статей, повістей та оповідань з життя простих людей «Хата за селом», «Чернеча могила», «Два світи», «Повість без назви» тощо.

У 1853 Крашевський переїхав до Житомира, який на той час був столицею губернії і центром польського життя на Волині. Його обрали куратором губернської гімназії. Перебуваючи на цій посаді, він сприяв покращенню харчування дітей, деяким допомагав матеріально. Працюючи директором Житомирського театру та головою дворянського клубу, він облаштовує бібліотеку, дбає про те, щоб на сцені театру здійснювались постановки драм польською мовою. 13 лютого 1857 року тут відбулась прем’єра його п'єси «Портрет», яка з великим ентузіазмом була сприйнята городянами.

З 1857 року  Крашевський був головою Волинського товариства доброчинності. В тому ж році його запросили працювати в комітет із селянських справ. З кінця 1858 року був головою губернського дворянського клубу, а з 1859 року співпрацював з Житомирським книговидавничим товариством, у якому видав цілий ряд своїх творів. Крашевський був і залишається автором найкращого історичного нарису про Житомир.

Юзеф Крашевський за своїм світоглядом і політичною позицією не був противником свого класу, але демократична тенденція його повістей, захист людських прав кріпака, широкий протест проти свавілля і бездушності панства – все це єднає повісті з антикріпосницькою творчістю багатьох українських письменників.

Селянські повісті Крашевського, які з’явились в період гострої боротьби проти феодально-кріпосницького ладу, відтворювали сувору правду тогочасної дійсності, класову і станову нерівність, що панувала в усіх сферах суспільного життя.

У 1859 році Крашевський назавжди залишив Житомир. За пів року він об’їздив багато країн Європи.

В 1883 році Крашевського заарештували в Берліні за звинуваченням у державній зраді на користь Франції і засудили на 3,5 року  в’язниці в Магдебурзі. Звільнили письменника в листопаді 1885 року. 19 березня 1887 року Крашевський помер у Женеві. Похований у Кракові.

Бібліографія письменника становить 232 романи, тисячі літературних, наукових, мистецьких статей, близько 30 тисяч листів. Усупереч всьому, його найкращі твори досі перевидаються і читаються. А для нас вони цікаві ще й тим, що у багатьох йдеться про Волинь.  

Читайте також:  Десять популярних по книг про історію, які варто почитати волинянам

Коментар
21/06/2024 П'ятниця
21.06.2024
20.06.2024
19.06.2024