У Києво-Печерській лаврі відбулася панахида до 336 річниці обрання гетьманом Івана Мазепи

26 Липня 2023, 16:18
Фото Юрія Юрченка 462
Фото Юрія Юрченка

У Києво-Печерській лаврі до 336 річниці обрання гетьманом Івана Мазепи відбулася панахида та презентація відреставрованого Мазепиного дзвону XVII століття.

Про це 25 липня повідомили на фейсбук-сторінці Національного заповідника Києво-печерська лавра.

В Успенському соборі літію за гетьманом Мазепою провів Архімандрит Авраамій – виконувач обов'язків намісника Лаври. У заході взяли участь духовенство, військові капелани, учасники програми «Духовне відновлення», меценати, співробітники Заповідника та запрошені гості.

«Мазепа був надзвичайно щедрим до Києво-Печерської лаври, для того, щоб вона прикрашалася і була подібною до небес. І сьогодні з духовенством, з усіма небайдужими до нашої історії, до нашого майбутнього, ми згадуємо славного гетьмана..... Бо Господь дає нам великий шанс визволити Лавру від духовної окупації, яка панувала в ній, в центрі української столиці, в осерді української духовності та національної історії», – зазначив Авраамій під час панахиди.

Фото Юрія Юрченка

Читайте також: Волинське кохання Мазепи або прекрасна Олена з Загорова

«Ми бачимо, ми відчуваємо, як Лавра стає українською, і це вже перемога. Бо справжня перемога формується саме тут», – поділилися враженнями військові капелани і після служби заспівали гімн України разом із присутніми гостями перед Успенським собором.

Під час презентації дзвону Мазепи у Великій лаврській дзвіниці Максим Остапенко, виконувач обов'язків гендиректора Заповідника подякував співробітникам за відновлення пам’ятки і світлої пам'яті гетьмана.

«Саме завдяки Мазепі Лавра стала такою, якою ми її бачимо зараз. «Що ми браття – козацького роду» – це про всіх нас, тих, хто є нащадками козацької епохи. Незважаючи на гоніння та анафемацтво його дух зберігся і передався нам. Мазепин дзвін – національна реліквія яка збереглася не сама собою, а завдяки колективу Заповідника. Хочу подякувати усім тим, хто працював над його поверненням та відновленням: реставраторам, меценатам та Благодійного Фонду «Українська Лавра», які допомогли завершити II етап консервації та реставрації».

Фото Юрія Юрченка

Також у заповіднику зазначили, що за 28 років Лаврі виповниться 1000 років, і вона має стати епіцентром культурного, духовного і релігійного життя; постати, як світова пам'ятка, фундамент для формування нового українського суспільства.

Костянтин Крайній, заступник генерального директора з наукової роботи, презентував дзвін, наголошуючи на тому, що він є першим вагомим вкладом родини Мазеп до чернечих обителей Печерська.

За часів Північної війни територія і споруди Вознесенської обителі (територія теперішнього Мистецького Арсеналу) за наказом Петра І було відчужено на користь військового відомства. Згодом, після знесення дзвіниці Мазепин дзвін потрапив до Південної вежі Києво-Печерської лаври у якості годинникового дзвону. У 1816 р. годинник із вежі зняли, а «Мазепин дзвін» перенесли на третій ярус Великої лаврської дзвіниці, де він перебував до нацистської окупації Києва. Після відродження чернечого життя на Нижній лаврі він був перенесений туди. У липні минулого року, завдяки старанням співробітників Заповідника дзвін знову повернувся на Верхню лавру.

Фото Юрія Юрченка

Під час презентації дзвону виступила Наталія Онопрієнко, реставраторка відділу наукової реставрації та консервації Заповідника, яка заінтригувала інформацією про дослідження дзвону спеціалістами Національного науково-дослідного реставраційного центру України, яке буде оприлюднено згодом.

Для присутніх виступив Тарас Компаніченко із піснями авторства Івана Мазепи. Нині тривають роботи зі створення Музейного центру «Гетьман Іван Мазепа та його епоха» в Онуфріївській вежі Лаври, де заплановано розмістити «Мазепин дзвін».

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Фото Юрія Юрченка

Коментар
23/07/2024 Вівторок
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром