На Поділлі 157 років тому народився письменник і громадський діяч Модест Левицький

25 Липня 2023, 09:20
Модест Левицький 825
Модест Левицький

Автор підручника з української граматики був сімейним лікарем родини Косачів на Волині.

25 лютого 1866 року в селі Вихилівці неподалік від Проскурова (нині – місто Хмельницький) народився Модест Левицький – лікар, письменник, мовознавець, перекладач, педагог, громадський і політичний діяч, дипломат. Про це йдеться на сайті Педагогічного музею України.

Походив із давнього шляхетського роду, був сином мирового судді та внуком священника. В родині розмовляли виключно українською мовою, проте знали німецьку, французьку, польську, розумілися на музиці та літературі. Молодша сестра Модеста Софія Левицька – художниця, відома серед паризької богеми початку XX століття.

Нахил до літературної творчості виявився в Левицького рано – ще навчаючись у Кам’янець-Подільській гімназії, в 15 років, видав свою першу збірку оповідань «Граф Мотика».

Вищу освіту здобував у Київському університеті Св. Володимира, закінчив чотири курси історико-філологічного факультету. Бувши студентом, Левицький одружився з дівчиною-киянкою, у них народився син Віктор. Через те, що дружина Зінаїда хворіла на сухоти, він вступив на медичний факультет та став лікарем.

Лікарську працю Модест Левицький почав на Волині, в Ковелі, обійнявши посаду земського лікаря. Сюди перевіз і сім’ю. Молодому лікареві вистачило мужності свідомо взяти участь у боротьбі зі страшною епідемією холери, що спалахнула 1895 року в Ковельському повіті. У цей час він майже не бував удома: їздив на села, хутори, днював і ночував там, де були хворі…

Саме тут він став сімейним лікарем та близьким другом сім’ї Косачів, зокрема лікував Лесю Українку. Про свого лікаря-рятівника Леся Українка неодноразово згадувала в листах.

У 1899 р. Левицькі переїздять під Київ, де продовжують спілкуватися зі старими знайомими – Косачами, Старицькими, заводять нові знайомства. Наприкінці 1904 року Модест Левицький отримав місце директора Київської фельдшерської школи на Лук’янівці і за сумісництвом – посаду завідувача Лук'янівського притулку для дітей-сиріт.

У січні 1919 р. його призначають радником українського посольства у Греції, а згодом він очолює цю дипломатичну місію. У Греції він втратив дружину. Разом із сином деякий час Левицький мешкає у Польщі, згодом у Чехословаччині, де працює академічним лікарем і викладачем української мови в Українській господарчій академії.

У серпні 1927 р. Модест Пилипович їде в рідну Україну – в Луцьк. Там викладає в гімназії українську мову та літературу, етику. Також він часто розповідав гімназистам про Лесю Українку, яку знав особисто і пам’ятав, читав її твори, підбирав на бандурі мелодії до її поезій. Обидва гімназійні будинки в Луцьку збереглися, нині Луцька гімназія № 4 має ім’я Модеста Левицького.

Помер 16 червня 1932 року в Луцьку.

Читайте також: Модест Левицький викладав гігієну для просвітянок з Жидичина

Коментар
21/04/2024 Неділя
21.04.2024
20.04.2024
19.04.2024