У Києво-Печерській лаврі проведуть панахиду за гетьманом Іваном Мазепою та презентують його дзвін

24 Липня 2023, 12:49
Мазепин дзвін 457
Мазепин дзвін

Урочистості з нагоди чергової річниці  обрання Івана Мазепи гетьманом.

25 липня до 336-річчя обрання Івана Мазепи гетьманом Війська Запорозького в Києво-Печерській лаврі проведуть панахиду та презентують дзвін із його дарчим написом. Про це анонсують на фейсбук-сторінці Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».

В історії української військової звитяги, ідеться в анонсі, запорозьке козацтво посідає визначне місце. Керманичі українського козацтва – гетьмани, яких обирало козацьке Коло, від середини XVII ст. стали правителями Української держави – Війська Запорозького (Гетьманщини).

Одним із найславетніших серед них був Іван Мазепа – видатний військовий і політичний діяч, будівничий української культури, щедрий ктитор Києво-Печерської лаври. Вшанування пам’яті великого гетьмана – велика честь і святий обов’язок для нас.

Урочистості в Лаврі передбачають:

  • 10:00-11:00 – панахиду за гетьманом Іваном Мазепою, ктитором Києво-Печерської лаври (Успенський собор);
  • 11:05-11:15 – презентацію унікальної пам’ятки – Мазепиного дзвону із дарчим написом уславленого гетьмана (Велика лаврська дзвіниця, перший ярус).

Дзвін цьогоріч відреставрували фахівці відділу наукової реставрації та консервації рухомих пам’яток Заповідника за підтримки благодійного фонду UaLavra.

 «Мазепин дзвін» – один із найстаріших у Києві з неперелитих дзвонів. Містить дарчий напис 1683 року Івана Мазепи до церкви Вознесіння Господнього дівочого монастиря, ігуменею якого була його мати – Марія Магдалена Мазепина (Мокієвська). Після знищення цієї оселі імперською владою дзвін було перенесено до Києво-Печерської лаври. Протягом тривалого часу він містився на третьому ярусі Великої лаврської дзвіниці, а під час Другої світової війни його перенесли на нижню територію Лаври, де діяв відновлений чоловічий монастир. Торік дзвін повернули на територію Верхньої лаври та передали на реставрацію.

Іван Мазепа
Іван Мазепа

Дарчий напис на дзвоні
Дарчий напис на дзвоні

Читайте також:  Волинське кохання Мазепи або прекрасна Олена з Загорова

 

Коментар
28/02/2024 Середа
28.02.2024
27.02.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром