Свято-Преображенський собор в Одесі росіяни зруйнували вдруге за століття: історія храму

23 Липня 2023, 17:00
Цей собор зруйнували комуністи в 1936 році.Фото початку ХХ століття 910
Цей собор зруйнували комуністи в 1936 році.Фото початку ХХ століття

Через 13 років після  Кірілового освячення у його храм прилетіла його ж ракета.

Головний храм – Свято-Преображенський собор, УПЦ МП в Одесі росіяни зруйнували вже вдруге за століття. Як це було нині і майже 90 років тому, редакція Район.Історія зібрала факти.

Спасо-Преображенський собор, у який сьогодні вночі влучила російська ракета, побудували  на початку 2000-х на місці знесеного за наказом Сталіна в 1936 році його попередника. Там згодом з’явилося джерело, і міська влада зробила з нього фонтан, але одесити, попри все, продовжували майдан називати Соборним.  

Навіщо  росіяни вдарили по собору? Одна з версій – спланована кампанія щодо дискредитації українського ПВО: мовляв, воно «небезпечне», ракети летять «виключно» по військовим цілям, їх збивають, і уламки завдають школи цивільній інфраструктурі або нищать історичні пам’ятки. 

Про те, що Преображенський собор пошкодила ворожа ракета, а не її уламки, пише одесит, режисер Ярослав Трофімов, який прибув на місце події вранці, після прильоту. 

«Це адресне, високоточне влучання. Ніяк не може бути збиттям чи ракетою ППО. Вхід ракети в будівлю строго через дах. Будівлю видуло зсередини назовні. Посунуло навіть стіни. А різні двері та вікна просто лежать у радіусі 10-15 метрів. Пошкодження вікон – тільки  рівень першого поверху (переважно). Вибухова хвиля не по колу, а там, де знайшла вихід зсередини будівлі. Пошкоджено не все навколо. А тільки там де було більше місця для поширення хвилі», – зазначає він.

 Долі сучасного собору і знищеного в тридцятих схожі: обидва стали наслідками антилюдських діянь тоталітарних режимів – комуністичного та путінського. 

Варто згадати, з яким історичним об’єктом розправився богоборець Сталін зі своєю камарильєю 1936 року. Той собор збудували за наказом градоначальника Одеси герцога  Рішельє італійські архітектори, брати Фраполлі. Старший, Франциско збудував головний корпус, молодший, Джованні, – дзвіницю. Будівництво тривало з 1804 по 1837 роки, а якщо врахувати дрібніші добудови – то до 1903 року. Отож собор будувався майже сто років, але простояв недовго

Уже за української незалежності, 1996 року, провели розкопки й виявили цілий фундамент старого собору. Це дозволяло відновити храм і у 2005, одразу після Помаранчевої Революції, він запрацював. а 21 липня 2010 його освятив патріарх РПЦ Кіріл, оскільки споруда належала УПЦ МП

Патріарх Кіріл освячує собор
Патріарх Кіріл освячує собор

Новий собор будувався, коли мером Одеси був Руслан Боделан, колишній перший секретар Одеського обкому КПРС. У 2004 році він активно підтримував Януковича, а після перемоги Помаранчевої революції втік до росії.

У вікіпедії йдеться, що будувала храм добродійна організація «Чорноморський православний фонд» «виключно на пожертви фізичних і юридичних осіб, жителів міста Одеси».

Як відбувалися ці «пожертви фізичних та юридичних осіб» пам’ятають багато одеситів.

«Я тоді працював у міському «Зелентресті». Одного чудового дня нас зібрала начальниця дільниці й повідомила, що треба здати на завершення відбудови собору всім робітникам по 70 гривень, прибиральникам по 50, майстрам і начальникам – по 150. Середній заробіток тоді в робітників був менш як 300 гривень. Потім я дізнався, що такі саме вказівки отримали й працівники інших комунальних служб та приватні підприємці – незалежно від того чи були вони православними, чи католиками, чи єговістами, чи мусульманами, чи атеїстами. Такі от добровільно-примусові пожертви чи побори від колишнього боса КПРС. Деяким щасливчикам навіть видавали сертифікати цього самого Чорноморського православного фонду – як ми тоді жартували, білетики до раю», – згадує одесит Андрій Здоров.

Ну а майже рівно через 13 років ракета Кірілового  «пахана» з «руського міра», який так ревно проповідує та за який агітує агент спецрозвідки в рясі, сплюндрувала (нехай і не всі) його зусилля. 

Такий вигляд собор мав до влучання російської ракети
Такий вигляд собор мав до влучання російської ракети

А такий - після влучання
А такий - після влучання

Читайте також: Росіяни знищили найбільшу православну святиню Одеси – Свято-Преображенський собор: Італія хоче допомогти. ОНОВЛЕНО

 

Коментар
26/05/2024 Неділя
26.05.2024
25.05.2024
24.05.2024