Чи бував Іван Мазепа на Волині: лекція Олени Бірюліної

08 Липня 2023, 18:19
Лекція «Легенда про Мазепу» 1085
Лекція «Легенда про Мазепу»

У Музеї історії Луцького братства відбулася лекція дослідниці Олени Бірюліної про перебування молодого Івана Мазепи на Волині. 

Захід пройшов у п’ятницю, 7 липня. Лекцію відвідала й журналістка Район.Історія.

Упродовж двох останніх місяців, завідувачка музею Луцького братства досліджувала літературні твори та волинські актові джерела останніх чотирьох десятиліть ХVII cтоліття. В записах судових книг Луцька і Володимира дослідниці вдалось віднайти кілька оригінальних свідчень для досліджуваної теми.

Найпопулярнішою історією про гетьмана Війська Запорозького є легенда про кохання молодого Івана Мазепи до заміжньої волинської шляхтянки та жорстоку помсту її скривдженого чоловіка. Чи була насправді така подія, і якщо була, то ким були її учасники, – ці питання висвітлювала авторка лекції.

Олена Бірюліна

Джерелом легенди про Мазепу стали мемуари польського шляхтича і військового Яна Хризостома Пасека, який в 1660-х роках особисто знав Мазепу і мав із ним неприємну сутичку. Лише в 1690-х роках мемуарист почав писати свої спогади. 

Так з’явилась славнозвісна легенда про «козака Мазепу», якого покарав чоловік зрадливої жінки – роздягнувши, він прив’язав його до коня, і пустив галопом через чагарники та хащі. Пасек писав, що Мазепа тоді ледь лишився живим, і з того часу покинув Польщу.

«Мемуарист назвав прізвище скривдженого чоловіка – пан Фалібовський. На Волині в той час дійсно жив шляхтич Станіслав Фалібовський, але за актовими джерелами він був холостяком. Виходить, що Пасек, який сам не був свідком події, лише щось від когось чув, не мав достовірної інформації, хотів лише дошкулити гетьманові», – розповіла Олена Бірюліна.

В біографії гетьмана Мазепи його молоді роки мають значні прогалини.

«Мемуари Яна Пасека поширювалися в рукописних копіях. Вперше на ширше коло легенда про молодого Мазепу вийшла з-під пера французького історика Вольтера у 1731 році, і з того часу популяризується в різних художніх та літературних творах, де набуває гротескного характеру», – зазначила лекторка.

Фото надала Олена Бірюліна

Лише мемуари Яна Пасека дають натяк, що Мазепа міг тоді перебувати на Волині. Лекторка зауважує, що історики досі не звертали увагу на факт проживання на Волині сестри гетьмана Олександри Мазепянки, заміжньої за власником села Чорніїв шляхтичем Павлом Обідовським

У сестри маєтку міг зупинятися Іван Мазепа, особливо після того, відколи він у 1663-1664 рр. втратив роботу при королівському дворі.

Олена Бірюліна також розповіла і про друге кохання колишнього гетьмана Війська Запорізького – Гелену Ковалевську. Певно, чоловік мав слабкість до заборонених почуттів, адже і ця жінка була вже на той час заміжньою. 

Голосна справу розлучення волинського пана Яна Загоровського з київською шляхтянкою Геленою Ковалевською була записана на сторінках волинський судових книг.

Процес розлучення був тривалим, в нього втягнули представників місцевої еліти та залучили багатьох свідків. Ян Загоровський намагався довести зрадливість своєї дружини, але, головне, посягання на його життя. 

Серед свідків була і служниця пані Гелени, яка окрім інших цікавих деталей, розповіла про залицяльника «пана Мазепу».

Не менш цікавою для учасників лекції стали свідчення про обряди магії та чаклунство, у якому звинувачували пані Гелену та її оточення. Науковиця цитувала «докази у чаклунстві» з протоколу засідання церковного суду у Варшаві.

«Історія про подружжя Загоровських та появу в їхньому житті якогось «пана Мазепи», при подальшому старанному вивченні, може заповнити прогалину в біографії гетьмана. Сама справа цікава історією соціального повсякдення шляхетського суспільства та етнографічними замальовками. Вперше, завдяки цій справі, у нас з’явився оригінальний матеріал для дослідження уявлень про чародійство та інші обряди магії на Волині. Цей матеріал мають вивчати фахівці», – додала Олена Бірюліна.

Коментар
17/07/2024 Середа
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром