Історія одного експоната: ікона ХVІІІ століття з церкви на Іваничівщині

24 Червня 2023, 11:39
Розп'яття з пристоячими. Фрагмент ікони 578
Розп'яття з пристоячими. Фрагмент ікони

Розповідь про  ікону XVIII століття «Розп'яття з пристоячими» –  пам'ятка з Покровської церкви села Грибовиця Іваничівського району.

Її  передали в колекцію Музею волинської ікони 1981 року. Про це йдеться на фейсбук-сторінці закладу.

Тризрубна дерев'яна церква в Грибовиці, зазначається в дописі, була побудована коштом парафіян у 1872 році на місці каплиці, про яку перші відомості датовані 1664 роком. 

«Розп'яття з пристоячимили» є лицевою частиною  цеборіуму (дарохранительниці). Дарохранительниця – найбільш священний предмет у кожному християнському храмі, бо тут зберігаються Святі Дари — вино і хліб, які символізують Тіло і Кров Христові, що використовуються під час величного таїнства євхаристії (причастя).

Традиція таких масивних дарохранительниць характерна для прикрас храмів часів унії. Це були складні конструкції, які мали нерухомі бічні стінки з основною лицевою іконою. Сюжети центральних образів, як правило, присвячувалися темі страстей Ісуса Христа (покладення до гробу; зняття з хреста, розп'яття) або були символічно – алегоричні (Христос Виноградна Лоза; це Людина, Христос у чаші, оплакування Христа). 

Читайте також:  Історія одного експоната: напрестольний хрест із Камінь-Каширського району

Інколи на дарохранительницях вміщували храмовий образ.На волинській іконі центральне місце займає хрест з розіп’ятим Ісусом Христом. 

Тло ікони наповнене чорно-сірими хмарами, які ніби покликані передчувати трагічні події мученицької смерті Сина Божого. Серед дня настала ніч, пишуть євангелісти, і ми бачимо зображення сонця і місяця серед тяжких хмар. Місце страти Ісуса – Голгофа – означене черепом і кісткою на темному поземі. Тіло Спаса провисає на хресті, пробите чотирма цвяхами, голова схилена на ліве плече й увінчана терновим вінцем. 

Два миловидні ангели збирають кров у потири. На самих дверцятах, якими закривався цеборіум, вміщено золочений гравійований потир, зверху заповнений гронами винограду. Дверцята кріпляться двома металевими завісами та мають щілину для ключа, по периметру декоровані золоченими планками (на жаль, більшість втрачені). 

 Обабіч хреста стоять Богородиця, з молитовно складеними на грудях руками, та Іоан, який у розпуці заломив руки. Пристоячі одягнені у традиційні одежі. Особлива скорбота Матері проявляється в сльозах, які стікають по її щоках. 

Образ символічно наповнений божественною силою і благодаттю, які втілюються у присутності великих площин золота (потир, німби, окантування дверцят) і срібла (грона винограду). Незважаючи на драматичність ситуації, образ пройнятий ідеєю Воскресіння та перемоги світла над темрявою.

Читайте також:  Історія одного експоната: процесійний хрест XVIIІ століття з церкви на Любомльщині

Коментар
20/06/2024 Четвер
20.06.2024
19.06.2024
18.06.2024