Історія одного експоната: напрестольний хрест із Камінь-Каширського району

18 Червня 2023, 11:12
Напрестольний хрест із Камінь-Каширського району 709
Напрестольний хрест із Камінь-Каширського району

Розповідь про один з найдавніших експонатів Музею волинської ікони.

Серед пам’яток декоративної дерев’яної храмової різьби, які зберігаються в цьому музеї, однією з найбільш давніх є напрестольний хрест кінця XVI – початку XVII століття з церкви Усікновення глави Іоана Предтечі села Гута-Камінська Камінь-Каширського р-ну. Про це йдеться на фейсбук-сторінці музею.

Церква була побудована коштом парафіян у 1703 році на місці давнього цвинтаря. У 1965  радянська влада закрила її, а парафія була приєднана до однієї з громад Каменя-Каширського. Лише у 1989 році був отриманий дозвіл на відновлення богослужінь.

Хрест, імовірно, первісно перебував у іншому храмі, адже був виготовлений на століття раніше від будівництва церкви в Гуті-Камінській.

Напрестольні хрести були запроваджені в інтер’єрах церков України з ХV – ХVІ століть як зменшений стаціонарний тип процесійних хрестів. Найчастіше їх виготовляли разом з іконостасом та іншими предметам церковного інтер’єру: процесійними хрестами, патерицями тощо. Найуживанішим матеріалом для виготовлення хрестів була деревина різних порід, переважно твердих – груша, бук, клен, липа. Виготовлялися вироби столярним або токарним способом, але рідко з одного шматка дерева. 

Стрижень й підставка переважно одностайні, тоді як рамена поперечок з’єднані за допомогою кілочків та клею. Саме у такий спосіб, з кількох дощечок, виготовлена описувана пам’ятка.Хрест чотирикінцевий (56х37 см), на круглій підставці з довгою ніжкою. Завершеннях рамен мають форму трилисника, вони декоровані дерев’яними кульками. Доволі тонкі рамена мають ковчег, який творить своєрідну раму кожного з них. На площині хреста – мальовані зображення: з лицевої сторони – невеличка постать розп’ятого Ісуса Христа, на звороті – видовжена фігура Богородиці у темно-синьому мафорії зі схрещеними на грудях руками та похиленою головою. 

На трилисниках з обох сторін хреста також присутні символічні зображення: сонця і місяця – обабіч Христа, ангелів – обабіч Богородиці. Над Її головою, на золоченому тлі – велика червона літера «М», частинка монограми імені Діви Марії. Всі інші мальовані деталі ледь проглядаються, адже хрест має значні потертості фарбового шару та лише чекає на реставраційні заходи. 

Подібні одноосібні зображення Богородиці на напрестольних хрестах належать до рідкісних зразків української мистецької спадщини та збереглися лише у поодиноких пам'ятках.

 

 

Читайте також:  Історія одного експоната: процесійний хрест XVIIІ століття з церкви на Любомльщині

Коментар
21/06/2024 П'ятниця
21.06.2024
20.06.2024
19.06.2024