Волинська ікона: «Почаївська ікона Богородиці. Коронування Богородиці»

11 Червня 2023, 09:13
Коронування Богородиці. Фрагмент ікони 505
Коронування Богородиці. Фрагмент ікони

У колекції  Музею волинської ікони вагоме місце посідають процесійні ікони з елементами декоративного ажурного різьблення по дереву. 

Процесійні двобічні образи, переважно великого розміру, ідеться на фейсбук-сторінці цього закладу, уміщені в декоративні рельєфні рами з різьбленим обрамленням, що кріпляться на підставці з наскрізними отворами для тримачів. Переважна більшість таких образів ХVIІІ століття в збірці музею створювалася в період Унії і мають зображення, створені під впливом західноєвропейського живопису, як от «Коронування Богородиці», «Непорочне зачаття», «Христос у терновому вінці» та інші.

До таких пам’яток належить і «Почаївська ікона Богородиці. Коронування Богородиці» 1757 року, котра походить зі Свято-Троїцької церкви с. Лучиці Луцького району. Але для цієї церкви вона не писалася. Згідно З кліровими відомостями за 1831 рік, Свято-Троїцька церква в Лучицях була побудована в 1789 році старанням поміщика Осипа Ярошинського і місцевих мешканців.

З одного боку ікони зображена традиційна іконографічна схема Богородиці Елеуси (Замилування), що і лягла в основу зображення Почаївської ікони Богородиці. Божа Мати зображена поколінно, упівоберта вправо, зі схиленою до Сина головою. Лики Богородиці та Ісуса округлі, з яскравим рум’янцем. Подібність миловидність особлива теплота ликів завжди сприяли легкості сприйняття вірянами святих. Спостерігаємо традиційну кольорову гаму в одежах Богородиці й Спаса. Цікава деталь, що з-під мафорію помітний ніжний світлий серпанок, який свідчить про традицію наслідування волинськими іконописцями зображень Богоматері як Мадонни.З іншого боку ікони − композиція «Коронування Богородиці». У більшості варіантів із таким сюжетом Пречисту Діву зображують або навколішки, або стоячи під час коронування її Святою Трійцею. Тут же ми можемо бачити, що Пречиста возсідає на умовному престолі майже на рівні з Богом Отцем та Ісусом Христом, які одягають на її голову корону. Вгорі – зображення голуба – Духа Святого. Марія молитовно склала руки перед грудьми. На поземі – донаторський напис з ім’ям замовника і датою створення ікони: «Сію ікону отменіл раб Божій Андрєй со женою своєю за отпущеніє грєхов своіх року Божого 1757 місяця…. дня 6»

Рама ікони різьблена, сріблена і золочена. Декоративне обрамлення і підставка втрачені, залишилися сліди кріплень з трьох сторін та широкий виступ, за допомогою якого ікона монтувалася до підставки.

 

Читайте також: Волинська ікона: «Старозавітна Трійця» з Луцького району

Коментар
20/06/2024 Четвер
20.06.2024
19.06.2024
18.06.2024