Норвезька журналістка розповіла про одну з викрадених робіт Херсонського художнього музею

30 Травня 2023, 17:02
Портрет дівчини у вишиванці, викрадений з музею окупантами 666
Портрет дівчини у вишиванці, викрадений з музею окупантами

У щемливих текстах норвезької дослідниці та журналістки Yngvild Sørbye про війну в Україні згадується і херсонський музей.

Авторка згадала і «зшила» в одну оповідь кілька нещодавніх дат, додавши нові образи й асоціації. Не оминула увагою і Херсонський художній музей, його пограбування, одну з викрадених робіт. Про це йдеться  на фейсбук-сторінці музею.

Херсонські музейники наводять витинки з текстів норвежки:

«Вишивка мала стати візуальним каталізатором, спільним знаменником між живим, мертвим і увічненим минулим і сьогоденням. Нитки. Візерунки. Тканина життя. Чи це була смерть?Нещодавно українці по всьому світу відзначали День вишиванки. Також світ відзначив річницю сталінської депортації кримських татар у 1944 році та річницю капітуляції маріупольського металургійного комбінату «Азовсталь». І Міжнародний день музеїв. Останній цілком може знадобитися в країні, яка стала жертвою однієї з наймасштабніших крадіжок мистецтва та руйнувань культурної спадщини в сучасній історії...»

«...А українці минулого, ті, що були представлені в національному образотворчому мистецтві? Багато з них були в Херсонському обласному художньому музеї, але були викрадені ще до виведення Росією 11 листопада. Це було добре сплановане пограбування, масштабна операція під керівництвом десяти професіоналів із російських музеїв, яка була здійснена 1 листопада. Після визволення Херсона героїчні працівники музею документували втрату за втратою – лише з цього музею близько 11 тисяч творів мистецтва, з іншого музею Херсона – 4 тисячі. Зараз їх перевезли на окуповану Росією територію в Сімферополь в Криму, можливо, і в інші місця. Ніхто не може знати, чи повернуться вони колись до свого рідного дому».

Багато йдеться в текстах журналістки про втрати: про долю художника Віктора Зарецького (до речі, його картина, також з вишиванкою, була викрадена окупантами з Херсонського художнього та незаконно перевезена до Криму), про розстріляного росіянами дитячого письменника Володимира Вакуленка, про святині нації на картинах Анатолія Гайдамаки, його символічне «Розп’яття». Бо розп’ятий народ також може воскреснути...

Коментар
24/07/2024 Середа
24.07.2024
23.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром