Історія одного експоната: ікона-мушля з колекції лучанина

30 Травня 2023, 15:14
Ікона-мушля 630
Ікона-мушля

Мушля із зображенням Христа сприймалася  як символ хрещення. 

Нещодавно фонди Волинського краєзнавчого музею поповнилися цікавими експонатами. Лучанин Олег Гаврилюк передав до музею книги, документи, предмети з колекції свого батька Володимира Йосиповича Гаврилюка. Серед пам’яток привертає увагу перламутрова ікона-мушля ХІХ століття. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Музею волинської ікони.

З давніх часів, зазначається в дописі,  перламутр привертав до себе увагу людини своєю дивовижною красою, різноманітністю кольорів і відтінків. Для християн мушля вважалася символом Марії, яка виносила, подібно до дорогоцінної перлини, у своїй утробі Христа. Мушля – уособлення водної стихії сприймалася також як символ Хрещення. Дрібні та великі мушлі стали застосовувати у виготовленні сувенірної продукції для паломників як нагадування про відвідини святих місць. У Палестину ремесло різьблення по перламутру було принесено у XIV ст. з Дамаску. Найбільшими центрами як паломництва, так і сувенірного ремесла, були відомі міста Палестини — Єрусалим та Вифлеєм. Особливого розвитку виготовлення перламутрових реліквій досягло у XIX ст., що було обумовлено зростальним попитом на сувенірну продукцію серед численних паломників. Саме з цього часу походить більшість предметів з перламутру, які зберігаються у музейних збірках.

Фрагмент підвісної ікони круглої опуклої форми з фігурним виступом вгорі, у якому зроблений отвір для шнура. З чотирьох різьблених круглих клейм, які були розташовані на іконі, збереглися два з композиціями «Воскресіння» та «Архангел Гавриїл» зі сцени «Благовіщення». У верхньому клеймі Христос зображений в русі на повалених вратах пекла. Архангел Гавриїл зображений з пальмовою гілкою в лівій руці. Очевидно, Богородиця була зображена навпроти у клеймі, яке втрачене. Тло між клеймами орнаментоване різьбленими паралельними лініям. По контуру ікона обведена подвійною опуклою лінією. зворотний бік – гладкий, вгорі продряпаний напис «Образ». Права і нижня частина ікони відламана, залишилися незначні фрагменти зображення на двох втрачених клеймах.

Читайте також: Історія одного експоната: процесійний хрест XVIIІ століття з церкви на Любомльщині

Коментар
25/09/2023 Понеділок
25.09.2023
24.09.2023
23.09.2023