У Києві відкрилася виставка про зруйнований росіянами Соледар

08 Травня 2023, 14:30
На виставці про Соледар 690
На виставці про Соледар

Світлини розповідають про місто на Донеччині, яке зруйнував «русскій мір».

Фотовиставку про мирний Соледар та Соледар періоду війни відкрили в Києві, в Галереї протестного мистецтва Музею Майдану – ідеться на сайті Національного меморіального комплексу «Герої Небесної Сотні – Музей Революції Гідності».

Усі охочі, зазначається  в дописі, до 11 червня можуть побачити майже 60 світлин фотографа Олександра Пархоменка та пресофіцера 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» ЗСУ Ірини Рибакової. Одне й те ж саме місто, зафіксоване з різницею у 30 років, вражає. Олександр Пархоменко фотографував у Соледарі на Донеччині в 90-х роках. На світлинах зображено переважно виробничі потужності підприємства «Артемсіль», підземелля соляних шахт і процес видобутку «білого золота».

Ірина Рибакова фіксувала кадри оборони Соледара під час повномасштабного російського вторгнення восени та на початку зими 2022 року. У фокусі знімків портрети українських військовиків, розбомблені рашистами будинки, артилерійські залпи під час бою, безпритульні тварини, які залишилися у місті… За більш ніж рік запеклих боїв сьогодні Соледар практично знищено.

«Потрапити в місто було вже практично неможливо, а пересувалися ми переважно вночі. Тому фотографувати вдень удавалося вкрай рідко, лише тоді, коли не велися прицільні обстріли. Ці світлини нагадують про те, що війна руйнує все й нищить навіть такі міста, як Соледар, – із його неймовірною історією, промисловістю, визначними місцями. Тому ми обов’язково повернемо всі українські землі та зробимо ще й третю частину виставки зі світлинами “Соледар. Відновлення"», – сказала Ірина Рибакова.

Чимало відвідувачів виставки, які свого часу переселилися до Києва із Соледара, впізнають уже знищені, однак зафіксовані на світлинах будинки та квартири своїх рідних. Емоції на виставці зашкалюють.

«Таким, як Соледар був до війни, він уже більше не буде, і болісно усвідомлювати, що повертатися нема куди – багато руйнувань. Але ми переконані, що після перемоги місто стане сучаснішим та більш європейським. Ми зробимо його красивим знову», –  вважає Тетяна Кваша, керівниця фонду «Соляна фортеця», мешканка Соледара.

Зали, в яких відображено мирне та повоєнне життя Соледара, поєднує інсталяція зі зразками останньої партії видобутої тут солі з великим соляним монокристалом. Довкола розмістили світлини Олександра Пархоменка, що фіксував сіль як мистецький об’єкт.


«Виставка надзвичайно глибока за своїм змістом, історичним та політичним значенням, оскільки Соледар – унікальне українське місто на Донеччині. Воно невеличке, проте має надзвичайно велику природничу й історико-культурну спадщину. Світлини, представлені тут, – це ще одна нагода для українців дізнатися про цінність скарбів, які ми маємо та які сьогодні під загрозою, адже від січня 2023 року місто в окупації. Попри те, що його дуже поруйновано, збереглися унікальні речі, збереглася пам’ять і, головне, люди, які продовжують тисячолітню історію Соледара», – зазначив Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності.

«Дуже важливо, що українці сьогодні самі переосмислюють поняття, значення та роль культурної спадщини. Після перемоги ставлення до культури стане зовсім іншим. На жаль, ціна таких змін висока. Я хочу, щоб цей проєкт був одним із тих, які побачить увесь світ. Адже саме в цьому вся сіль! У такій страшній і напруженій боротьбі ми тепер відбудовуємо щось нове для себе та світу», – наголосила Катерина Чуєва, заступниця міністра культури та інформаційної політики.

Російські окупаційні війська почали обстрілювати Соледар торік 17 травня. Тоді ж підприємство «Артемсіль», яке забезпечувало 94 % загальноукраїнського споживання солі, припинило свою роботу.

«Я родом із Соледара, жив і працював у цьому місті весь час. Дуже прикро бачити ці світлини та вкотре усвідомлювати, що зробила війна росії з нашим містом, із його мешканцями. Дуже багато людей із початку вторгнення намагалися виїхати з міста, кілька сімей продовжували жити там – до останнього були сподівання, що все минеться. На жаль, сьогодні місто вщент зруйновано, підприємство зупинило роботу торік у квітні. Але ми сподіваємося й дуже віримо, що повернемося жити в наше улюблене місто та далі тут працюватимемо», – укаже Олександр Вільховенко, керівник відділу збуту ДП «Артемсіль».

Бої за Соледар Донецької області тривали з 3 серпня. 16 січня 2023 року рашисти окупували місто.

Триватиме виставка «Соледар. Сіль. Війна» до 11 червня з вівторка по неділю включно з 11:00 до 18:00. Вхід вільний.

Організатори: Донецький обласний краєзнавчий музей, Національний музей Революції Гідності.

Коментар
30/05/2024 Четвер
30.05.2024
29.05.2024
28.05.2024
27.05.2024