Звягель: який вигляд мав будинок Лесі Українки в п'ятдесятих роках минулого століття

30 Квітня 2023, 09:38
Будинок, у якому народилася Леся Українка, 1959 рік 1106
Будинок, у якому народилася Леся Українка, 1959 рік

На поштовій листівці, яку надіслав музею,  львів'янин приклеїв чорно-білі фотознімки з сімейного архіву про Лесині місця у Новограді-Волинському.

Перебираючи старий музейний архів, наукова співробітниця Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у Звягелі Галина Пилипенко натрапила на цікаву знахідку – повідомляють на фейсбук-сторінці цього закладу. Це поштова листівка, яку подарував музею львів'янин Євген Герасимчук у 1990 році. На її розвороті адресант приклеїв чорно-білі фотознімки з сімейного архіву.
 
Хоча Герасимчук проживав у Львові, ідеться в дописі, увагою ніколи не обминав Новоград-Волинський. Тут він народився. Його батьками були знані вчителі – Роман Якович та Надія Пилипівна Герасимчуки. Упродовж 1924 - 1932 рр. їхня сім'я мешкала в будинку, де народилася Леся Українка. Влітку 1928-го у них гостювала Олена Пчілка.
 
У листах Євген розповідав про свою сім'ю, ділився цікавими матеріалами. Одну з листівок оформив у вигляді аркуша фотоальбому. Розмістив у ній фотопортрети батьків, аматорські фотознімки їхнього будинку та мальовничого куточка Новограда-Волинського. І каліграфічно підписав.
 
Останні два фотознімки зроблено у липні 1959-го, тобто, за чотири роки до відкриття Музею-бібліотеки Лесі Українки. На фасаді будівлі уже тоді була меморіальна дошка на честь письменниці. Під час фотографування в кадр потрапила дівчинка в капелюшку. Можливо, хтось зі звягелян її впізнає.
 
Для порівняння Євген Герасимчук окремо вклав фотознімок будинку 1990-го року. На звороті зазначив: «Цей знімок зроблений з того самого місця що і в 1959 році. Зміни величезні». 
 
«Вважаю, що ці фотознімки... є вже історія і можуть викликати деякий інтерес. Я буду радий, якщо це буде так», –  писав він у листі за 27 вересня 1990 року.
 
За густими насадженнями важко розгледіти музей, однак добре видно етап будівництва перехідної галереї.
 

Виступ Євгена Герасимчука у музеї. Поч. 1990-х рр.
Виступ Євгена Герасимчука у музеї. Поч. 1990-х рр.

 
Коментар
02/10/2023 Понеділок
02.10.2023
01.10.2023