Водовози та водоноси: старовинні професії Володимира

04 Квітня 2023, 15:56
Водовози та водоноси: старовинні професії Володимира 980
Водовози та водоноси: старовинні професії Володимира
Водовоз – це одна із найдавніших професій Володимира. Його завданням було простим – набирати воду та доставляти її в помешкання для пиття і для господарських потреб. Зазвичай водовози використовували кінську силу, адже перемістити одразу багато води вручну було неможливо.
 
Інколи воду доставляли й власноруч, таких людей називали водоносами. Про це пише наукова співробітниця Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» Орися Вознюк.
 
Послугами водовоза користувалися заможні верстви населення. Для простих селян чи містян – це була обов’язкова щоденна робота. 
 
Коромисло та дерев’яні відра – постійний атрибут водоносів. На світлинах початку ХХ століття зображено кілька старих колонок або криниць на центральних та бічних вулицях міста. Одна з таких точок знаходилася у нинішньому сквері навпроти ресторану «Дружба». 
 
На старих світлинах часів австро-угорської окупації, зображено містян, які з відрами крокують по воду та водовозів (бочка запряжена кіньми), які виконують свою нелегку справу. Також є світлина (датування її не відоме) на якій зображено водовоза з двома білими, надзвичайно гарними кіньми. 
 
Він рухається по одній з торговельних вулиць – Фарній, де розміщувалися одні з найкращих та найдорожчих крамниць. Очевидно, що водовоз працював саме на цій вулиці, адже треба було доставити воду і в м’ясну крамничку, і в перукарню, і в пивний магазин.
 
Дві колонки знаходилася у єврейському кварталі. Одна – неподалік синагоги, а інша, швидше за все, в «спальному районі». Водяна помпа була біля синагоги з 1925 року. 
 
На іншому фото видно добре збережений кам’яний будинок з верандою, у вікнах якої бракує шибок. Сама колонка знаходилася всередині веранди, а держак та кран на дворі.
 
Місця, де розташовувались колонки підтверджувались офіційно в міській управі, відповідно й водовози теж мали дозволи на працю. З часом колонок побільшало. А з початком будівництва системи водовідведення міста сама професія водовоза і водоноса потрохи почала відходити на задній план.
 
Система водовідведення бере свій відлік від 1966-1967 років, коли розпочали будівництво, як водопровідних, так і каналізаційних мереж по головних вулицях міста.
 
Коментар
15/06/2024 П'ятниця
14.06.2024
13.06.2024
12.06.2024