Чи цікавляться українці власною історією

27 Березня 2023, 14:45
Чи цікавляться українці власною історією 1430
Чи цікавляться українці власною історією

За результатами опитування, дорослі жителі України високою мірою цікавляться історією своєї країни. Середня оцінка за шкалою від 1 – «зовсім не цікавляться» до 10 – «надзвичайно цікавляться» складає 7,6 бала. 

За цією шкалою, близько 80% респондентів оцінили свій інтерес до історії України як доволі чи дуже високий (6-10 балів), 17% – радше невисокий (2-5 балів), і лише 1% зовсім не цікавляться історією України. 

Такі дані оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології за результатами опитування, яке КМІС провів на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики України в січні 2023 року. 

Опитування проводилося серед дорослого населення в усіх регіонах, крім тимчасово окупованих територій. Питання стосувалися інтересу до історії загалом, а також окремих історичних подій та персоналій. Крім того, низка питань була про державну історичну політику та політику національної пам’яті.

Понад дві третини (69%) жителів країни почали більше цікавитися історією України за останні 10 років, і стільки ж (69%) відчули зростання інтересу до історії України протягом останнього року. 

Основними ресурсами, якими люди, що цікавляться історією України, користуються для її вивчення, є: відео на YouTube (цей ресурс впродовж останнього року використовували 53% тих, хто цікавиться історією України), публікації у соціальних мережах (37%), телевізійні передачі (35%), книги (29%). 

У ставленні до більшості історичних постатей, які були включені до опитування, серед жителів України спостерігається консенсус: більшість жителів України в усіх соціально-демографічних категоріях та в усіх регіонах України (із невеликими відмінностями) мають позитивне ставлення до українських історичних постатей, що грали роль у становленні української нації та української держави, і різко негативно сприймають російських / радянських політичних лідерів та діячів.

Найпозитивніше ставлення в українців до Михайла Грушевського (90%), Богдана Хмельницького (89%) та Ярослава Мудрого (87%). Найгірше – до Йосипа Сталіна (90%), Володимира Леніна (86%) та Катерини ІІ (80%). 

Читайте також: Як українці оцінюють діяльність ОУН-УПА

Історичні події

83% українців відзначили відразу три історичні події як найбільш позитивні: повстання Богдана Хмельницького, розпад СРСР та Революцію гідності. 

Водночас найбільш негативними в історії України подіями вважають введення радянських військ до Афганістану (92%), Голокост (91%) та Другу світову війну (87%). Сучасна російсько-українська війна є негативним явищем в українській історії для 81%. 

91% українців вважають Голодомор 1932–1933 років геноцидом. А 64% згодні з твердженням, що Україна була колонією Російської імперії. 

Більшість (60%) дорослих жителів країни сприймають 24 серпня 1991 року як день, коли Україна відновила втрачені незалежність і державність, третина (32%) – що у цей день Україна вперше здобула незалежність. Також 69% вважають, що Україна є спадкоємицею УНР, а не УРСР.

Читайте також: Жінка впізнала свою матір на світлині розкуркуленої родини з Донеччини

Друга світова війна

На думку переважної більшості (62%), Україна має відзначати День пам'яті та примирення 8 травня. Відзначення 9 травня Дня перемоги над нацизмом підтримують 22%. Також 62% українців вважають, що необхідно вшановувати всіх, хто загинув чи постраждав у Другій світовій війні. 

Абсолютна більшість (85%) вважає Радянський Союз відповідальним та співпричетним до розв'язання Другої світової війни. Водночас  69% українців вважають, що ОУН-УПА вели боротьбу з усіма, хто посягав на незалежність України. В цілому позитивно до діяльності ОУН-УПА ставиться 68%. 

83% українців ставляться позитивно до Степана Бандери та 67%  – до Романа Шухевича. Водночас до Миколи Ватутіна позитивно ставиться 21%, негативно – 37%, решта не визначилася або не знає про таку постать.

Читайте також: Як українці ставляться до СРСР

Історична пам’ять

Абсолютна більшість (85%) жителів України вважають державну політику у сфері історичної пам'яті потрібною. Протилежну думку мають 9%.

Перейменування об'єктів, названих на честь радянських або російських діячів, українці сприймають по-різному, хоча у переважній більшості – позитивно.

До перейменування об'єктів, названих на честь радянських діячів, позитивно ставляться 66%, негативно – 31%.  

Перейменування об'єктів, названих на честь російських діячів, позитивно сприймають 54%, негативно – 42%.

Нинішня російсько-українська війна мала суттєвий вплив на уявлення людей про власне минуле: понад дві третини (68%) вказали, що війна змінила їхнє ставлення до історії України.

Читайте також: Опитування: більшість українців позитивно оцінюють розпад СРСР

Коментар
25/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024
23.05.2024