У Петербурзі 120 років тому народилася перша лавреатка премії імені Лесі Українки Наталя Забіла

05 Березня 2023, 12:06
Наталя Забіла 1428
Наталя Забіла

Популярна українська дитяча письменниця  була дворянкою з діда-прадіда та родичкою поета, з яким дружив Тарас Шевченко.

Про Наталю Забілу казали, що вона «письменниця всього живого на землі». Юні герої її творів саджають дерева, квітники, доглядають за зеленими насадженнями – пише Олена Каташинська На скрижалях.
 
Народилася письменниця 5 березня 1903 року в Санкт-Петербурзі у дворянській сім'ї, ідеться в публікації, її батько був сином академіка-скульптора Пармена Забіли і троюрідним племінником українського поета, друга Тараса Шевченка, Віктора Забіли. А рідна тітка батька була дружиною російського художника Миколи Ге
 
У сім'ї було семеро дітей: четверо сестер і троє братів. Всі вони виховувалися в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом. 
 
В Україну сім'я переїхала в 1917 році, оселившись у невеликому містечку Люботин, що недалеко від Харкова. Батько залишився в Петербурзі, тому старшим дітям довелося працювати, щоб якось вижити. Наталя закінчила прискорений курс гімназії. Працювала на різних посадах. Кілька років викладала в селі Старий Люботин під Харковом.
 
Писати Наталя почала ще в студентські роки. Так, в 1924 році в Кам'янець-подільській газеті «Червоний кордон» був надрукований перший її вірш. Незабаром молода поетеса увійшла в Союз селянських письменників «Плуг». Одна за одною вийшли у світ поетичні книги «Далекий край» (1927), «Сонячні релі» (1928), «Про сонце» (1930), «Тракторобуд» (1931-1933).
 
А поряд з «дорослими» творами Забіла написала вірші та оповідання для дітей: «За волю», «Про маленьку мавпочку». Маленьким читачам твори припали до смаку, і Наталя швидко знайшла свою нішу в українському літературному процесі.
 
У житті Забіла була активною й енергійною і жінкою, і коханкою, у неї було безліч кавалерів, шанувальників і коханців. 
 
«Наталка була “свободолюбна”, її коханці не мали ліку, і перший її коханець був у неї, коли їй сповнилось лише шістнадцять років. Вона сприймала кохання тільки як кохання, і ніколи не будувала з кохання ніяких мук і гризот», – писав невтомний розвідник інтимних глибин Юрій Смолич.
 
Наталя Забіла була заміжня тричі. Першим її обранцем став письменник Сава Божко, завдяки якому почала писати вірші українською. Вона читала їх на літературних вечорах, і поети закохувалися в її карі очі, сміливу усмішку і хлоп'ячу стрижку.
 
У шлюбі Божко і Забіли народився син, єдина дитина письменниці. Незабаром після появи на світ його Сава залишив сім'ю. Другим обранцем Наталії став поет Антон Шмигельський. Їх шлюб протримався не більше року: говорили, що Антон бив дружину і погано ставився до пасинка. А ще через кілька років Наталя втретє вийшла заміж – за художника Дмитра Шавикіна.  
 
Померла Наталя Забіла 6 лютого 1985 року  в Києві За своє плідне творче життя вона видала понад 200 книг і була першою лавреаткою літературної премії ім. Лесі Українки (1972 р.).
 
Коментар
30/05/2024 Четвер
30.05.2024
29.05.2024
28.05.2024
27.05.2024