На Закарпатті 104 роки тому проголосили Гуцульську республіку

08 Січня 2023, 12:16
Гуцульська Народна Рада, 1918 рік, селище Ясін 819
Гуцульська Народна Рада, 1918 рік, селище Ясін

Після розпаду Австро-Угорської імперії та перемоги національного повстання у Львові восени  1918 року населення Буковини й Закарпаття прагнуло об’єднатися із Західноукраїнською Народною Республікою.

8 листопада 1918-го мешканці Ясіні та навколишніх сіл на велелюдному вічі проголосили возз’єднання закарпатської Гуцульщини з Україною та обрали представницький орган – Гуцульську Народну Раду (ГНР), до якої увійшли 42 депутати на чолі зі Степаном Клочураком (колишній студент Віденського університету, офіцер австрійської армії). Про це пише Сила пам'яті.

 

Степан Клочурак
Степан Клочурак

 

У своєму виступі Степан Клочурак заявив про впевненість, що між членами Ради не буде спору, що у всіх тільки одна мета – «з’єднання зі своїми кровними братами-українцями, з’єднатись з Україною». 
 
Були створені секції (міністерства) та підсекції: військова, дипломатична, внутрішніх справ, харчова, господарська, освіти та шкільництва й інші, підтримувалися дипломатичні зв’язки з ЗУНР. 
 
У грудні представники ГНР на Будапештському і Сигітському конгресах, організованих угорським урядом, рішуче виступили проти планів залишити край у складі Угорщини. 22 грудня 1918-го Ясінь захопив угорський жандармський батальйон (620 осіб).
 

ГРН офіційно саморозпустилась, а її найактивніші члени перейшли в підпілля. ЗУНР, аби не псувати відносити з Угорською Народною Республікою, не могла надати військової допомоги. Тож Степан Клочурак та його однодумці – брати Дмитро, Іван і Василь Климпуші, Юрій Кабалюк, Дмитро Німчук, Микола Саботюк – мали діяти самостійно. Вони зібрали озброєний загін зі 109 осіб (86 гуцулів та 23 старшин і вояків-добровольців Української Галицької армії) і в ніч на 7 січня 1919-го, скориставшись святковим настроєм, після незначної перестрілки взяли в полон понад 500 військових на чолі з полковником і чотирма офіцерами. Захопили залізничну станцію, пошту, всі урядові установи та обірвали телефонне сполучення з Раховом. 

 

Закарпаття та Гуцульська республіка на зламі 1918-1919 років.
Закарпаття та Гуцульська республіка на зламі 1918-1919 років.

8 січня 1919-го загальні збори мешканців Ясіні та округи відновили Гуцульську Народну Раду, яка того ж дня провела перше засідання і проголосила незалежну державу – Гуцульську республіку. Обрали тимчасовий парламент (42 делегати) і призначено уряд у складі 30 осіб. У спеціальному зверненні населення Закарпаття закликалося до збройного опору угорському пануванню: «Най живе один великий український народ від Тиси аж по Чорне море і гори Кавказа! Най живе і пишається наша велика одноцільна Українська Республіка!».
 
У наступні дні загони Гуцульської народної оборони (понад 1000 осіб) за допомогою старшин УГА роззброювали угорські війська і поширили свій вплив майже на всю Гуцульщину – Рахів, Великий Бочків (нині смт Великий Бичків), Сигіт (нині м. Сігету-Мармацієй, Румунія).
 

Ведучи постійну боротьбу проти угорських і румунських військ, Гуцульська республіка проіснувала до румунської окупації 11 червня 1919-го. За Сен-Жерменським мирним договором 10 вересня 1919-го Закарпаття стало автономною частиною Чехословаччини. 

 

Читайте також: Пам’ятки культурної спадщини Закарпаття внесли до електронного реєстру

Коментар
04/12/2023 Неділя
03.12.2023
02.12.2023