На Закарпатті 104 роки тому проголосили Гуцульську республіку

Після розпаду Австро-Угорської імперії та перемоги національного повстання у Львові восени 1918 року населення Буковини й Закарпаття прагнуло об’єднатися із Західноукраїнською Народною Республікою.
8 листопада 1918-го мешканці Ясіні та навколишніх сіл на велелюдному вічі проголосили возз’єднання закарпатської Гуцульщини з Україною та обрали представницький орган – Гуцульську Народну Раду (ГНР), до якої увійшли 42 депутати на чолі зі Степаном Клочураком (колишній студент Віденського університету, офіцер австрійської армії). Про це пише Сила пам'яті.
ГРН офіційно саморозпустилась, а її найактивніші члени перейшли в підпілля. ЗУНР, аби не псувати відносити з Угорською Народною Республікою, не могла надати військової допомоги. Тож Степан Клочурак та його однодумці – брати Дмитро, Іван і Василь Климпуші, Юрій Кабалюк, Дмитро Німчук, Микола Саботюк – мали діяти самостійно. Вони зібрали озброєний загін зі 109 осіб (86 гуцулів та 23 старшин і вояків-добровольців Української Галицької армії) і в ніч на 7 січня 1919-го, скориставшись святковим настроєм, після незначної перестрілки взяли в полон понад 500 військових на чолі з полковником і чотирма офіцерами. Захопили залізничну станцію, пошту, всі урядові установи та обірвали телефонне сполучення з Раховом.
Ведучи постійну боротьбу проти угорських і румунських військ, Гуцульська республіка проіснувала до румунської окупації 11 червня 1919-го. За Сен-Жерменським мирним договором 10 вересня 1919-го Закарпаття стало автономною частиною Чехословаччини.
Читайте також: Пам’ятки культурної спадщини Закарпаття внесли до електронного реєстру
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром