На Кременеччині хочуть встановити меморіальну дошку воїну УПА

17 Грудня 2022, 16:49
Меморіальна дошка Миколі Кутраню 1074
Меморіальна дошка Миколі Кутраню

Минуло 100 років від дня народження Миколи Кутраня, воїна УПА, портрет якого зобразили на поштовій марці та конверті.

Син сільського коваля Микола Кутрань народився 1922 року в селі Снігурівка, Вишнівецького району Тернопільської області – пише у фейсбуці Ігор Золотун. 
 
По закінченні матуральних курсів у Рівному, зазначається в дописі, 1942 року Микола Кутрань стає учителем у селі Снігурівка, де працює один навчальний рік. Пише вірші. Бувши вчителем, стає членом ОУН. Перед приходом більшовиків йде в теренову боївку, де працює політвиховником під псевдо «Сокіл». 
 
З приходом більшовиків у 1944 році організовує теренову сотню з якою рейдує по Вишнівеччині. Мав багато боїв з більшовиками, з яких виходив переможцем. 26-27 листопада 1944 року сотня «Сокола» спільно з сотнею «Меча» бере учать у великому бою проти більшовиків під селом Панасівка
 
В 1946 році «Сокола» призначають районним провідником ОУН на Вишнівеччині, де він діє під псевдо «Азарт» та успішно продовжує збройну боротьбу проти окупантів. 
 
Поліг у боротьбі за Українську державу 1 грудня 1948 року в селі Великий Кунинець у нерівному бою з московсько-більшовицькими окупантами.
 
На місці його останнього бою 20 травня 2019 року встановили та освятили пам’ятний хрест.
 
З нагоди 80-річчя створення УПА виготовили марку та конверт із зображенням Миколи Кутраня, які погасили в Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини.
Портрет для марки та конверта написав художник Юрій Клапоух. Як зазначає сам художник, портрет воїна УПА він писав вперше, на одному диханні, зі старих чорно-білих неякісних  фотографій.
 
Активісти Кременеччини мають намір встановити меморіальну дошку із цим портретом на школі в його рідному селі Снігурівка, де він працював вчителем. Дошку вже виготовили, чекають на встановлення.
 
Борсуківська громада, до якої входить село Снігурівка, влаштувала громадське обговорення щодо відкриття меморіальної дошки Миколі Кутраню. За результатами громадського обговорення вирішили «інформацію взяти  до відома та погодити відкриття меморіальної дошки Кутраню Миколі (псевдо «Сокіл», «Азарт») в селі Снігурівка Кременецького району Тернопільської області на фасаді Снігурівського ЗЗСО І – ІІІ ступенів. Рішення громадського обговорення буде розглянуто на черговій сесії Борсуківської сільської ради».
 
 
Коментар
20/06/2024 Четвер
20.06.2024
19.06.2024
18.06.2024