Видатному українському письменнику-філософу Євгенові Сверстюку виповнилося б 94 роки

13 Грудня 2022, 10:37
Євген Сверстюк 472
Євген Сверстюк

13 грудня в селі Сільце на Волині народився Євген Сверстюк (1928-2014) – літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ, борець із комуністичним режимом, активний учасник національно-демократичного руху в Україні.

1952-го Євген Серстюк закінчив філологічний факультет Львівського університету – пише Сила пам'яті. Згодом – аспірантуру Інституту психології, та до захисту кандидатської дисертації його не допустили. Викладав українську літературу в Полтавському педагогічному інституті, завідував відділом прози журналу «Вітчизна». Неодноразово його звільняли з роботи з політичних мотивів.
 
У 1960-ті Сверстюк організовував або брав активну участь в усіх літературних вечорах, зборах, які на той час мали напівлегальний характер і вважалося небезпечною антирадянською діяльністю. У самвидаві поширювали його есе «З приводу процесу над Погружальським», «Собор у риштованні», «Іван Котляревський сміється», «Остання сльоза» та інші.
 
14 січня 1972-го був заарештований. Через рік за свої твори та виступи засуджений за статтею «Антирадянська агітація і пропаганда» на максимальний термін — 7 років таборів суворого режиму і 5 років заслання. 
 
«Щастя спiзнати суворiсть i вагу великих слiв — правда, честь, обов'язок, слiв, що становлять морально-етичнi пiдвалини, суть мого свiтогляду. Честь, що оплачується кров'ю, гiднiсть, що є передумовою життя, iстина, до якої йдуть з безстрашнiстю дослiдника — без ґарантiї повернутися», — сказав Євген Сверстюк в «Останньому слові» на суді, яке потім широко розійшлося у самвидаві.
 
Відбував термін у Пермських таборах, де брав участь у численних акціях протесту, голодуваннях і страйках. На засланні в Бурятії працював столяром геологічної експедиції. Прибувши 1983-го до Києва, працював за тим самим фахом, та за п’ять років позбувся і цієї роботи — бо по поверненні знову брав участь в усіх протестних акціях. З 1989-го — активний учасник національно-демократичного руху в Україні, редактор християнської газети «Наша віра», президент Української асоціації незалежної творчої інтелігенції. 1993-го захистив докторську дисертацію з філософії на тему «Українська література і християнська традиція» у Вільному Українському університеті в Мюнхені.
 
Помер 1 грудня 2014 року на 86 році життя. Поховання відбулося 4 грудня 2014 року на Байковому кладовищі.
 
Коментар
20/06/2024 Четвер
20.06.2024
19.06.2024
18.06.2024